adplus-dvertising

Kadına Şiddete Karşı Elektronik Kelepçe!

Fransa'da kadına şiddet olaylarına karşı önlem olarak elektronik kelepçe kullanılmaya başlanacak. Sivil toplum örgütlerinin Fransa hükümeti ile birlikte yürüttüğü çalıştay sonrası, hükümet ilk somut adımını elektronik kelepçe olarak belirledi.
Takip et
Kadına Şiddete Karşı Elektronik Kelepçe!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dönemlerde yaşanan kadına şiddet olaylarından sonra birçok fikir beyan edildi. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde kadına şiddet olayları sıkça görülmeye başladı. Bu yıl içerisinde Fransa’da 101, kadın erkek şiddeti sonrası yaşamını yitirdi.

Fransa’da sivil toplum örgütleri tepkilerini göstererek hükümetten somut adım atmalarını istedi. Fransız hükümeti sivil toplum örgütleri ile yaklaşık 3 ay sürecek çalıştay başlattı. Bu çalıştaydan çıkan ilk somut adım ise elektronik kelepçe oldu.

ELEKTRONİK KELEPÇE SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Kadına şiddet uygulayan erkeklere mahkeme kararı ile elektronik kelepçe takılacak. Şiddete mağdur kalan kadın takılan bu kelepçe ile cep telefonundan saldırganın yerini görebilecek. Buradaki amaç ise saldırganın kadına yaklaşmasını engellemek.

Saldırgan izin verilen yaklaşma mesafesini aştığı anda kadının cep telefonuna sinyal gidecek. Mahkeme aldığı karar ile saldırganın, mağdurun evi ya da iş yeri gibi belirli yerlere girmesini yasaklayabilecek.

Saldırganın mesafe ihlallerini sürdürürse güvenlik güçlerine uyarı gidecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.