adplus-dvertising

Kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

Kadına karşı şiddette cezaların arttırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Yasası ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Takip et
Kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifi TBMM’de kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve 109 AK Parti milletvekilinin imzasıyla sunulan Türk Ceza Yasası ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen metne göre Türk Ceza Yasası’ndaki takdiri indirim sebepleri sınırlandırılıyor. Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve giysisine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi duruşmadaki biçimi tutum ve davranışları, takdiri indirim sebebi olarak dikkate alınmayacak. Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi maksadıyla kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezası artırılacak. Kasten öldürme suçunda ceza müebbet iken, bu suçun kadına karşı işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak. Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek kasten yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek. İşkence suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 3 sene olan alt sınırı 5 sene hapse çıkarılacak. Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller müstakil bir suç haline getirilecek.

Kamu yahut özel sağlık kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde görev yapan hekim ve diş hekimleri ile öbür sağlık meslek üyelerinin sağlık mesleğinin icrası çerçevesinde yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar sebebiyle yapılan soruşturmalar hakkında Memurlar ve Öbür Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Yasa hükümleri uygulanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.