Kadın cinayetlerine karşılık yapılabilecekler

Maalesef gün geçmiyor ki ülkemizde kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklenmesin. Bizler kadına karşı şiddet ve cinayet haberlerini kanıksamak istemesek de neredeyse her gün gazetelerde veya haber kanallarında bir kadın cinayeti haberi yer aldığını görmekteyiz.
Takip et
Kadın cinayetlerine karşılık yapılabilecekler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun ile birlikte şiddet olaylarının önüne geçilmek istense de yeterlilik açısından gerek hukuki gerekse de hayatın içerisinde gördüğümüz çerçevede sorunlar yer almaktadır.

Kadına yönelik şiddet olaylarına tane tane değil bir bütün olarak değerlendirme yapılarak toplumda bu durumun incelenmesi ve bu incelemeler neticesinde adımlar atılması gerekmektedir. Kadınlarımıza yönelik şiddetlerde başlıca sığınılan sebepler olarak kıskançlık, ekonomik sebepler, töre, ilişki reddi, aile baskısı vb. durumlar olduğu görülmektedir.

Kanunlarımızda bundan sonraki süreçlerde kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarında düzenlemelere gidilerek iyi hal indirimi, haksız tahrik gibi indirimlerin kullanılmaması en azından cezaların caydırıcılığı açısından önem arz edecektir. Türk hukukunda özellikle medeni hukukta aile müessesi kutsal olarak hareketle düzenlemeler meydana getirildiği için kadın özellikle ekonomik boyutlarda ikinci planda kalmasıyla birlikte sorunlar baş göstermektedir. Bunlara geleneksellik de eklenince sorunların ardı arkası kesilmemekte ve şahit olduğumuz birçok olayı da hayatta yansıma olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadına karşı şiddet uygulayan veya uygulaması muhtemel kişilerin belirli süre gözetimde tutulması da alınabilecek bir diğer önlemdir.

Kadınlarımıza yönelik cinayet olaylarında avukatlar olarak bizlere de büyük sorumluluk düşmektedir. Öncelikle yargılamalar esnasında özel yaşantıları ayaklar altına sermeden hukuk çerçevesinde savunmalar meydana getirilmeli, ispat vasıtalarına bağlı kalarak hukuk dışına çıkılmamaya özen gösterilmelidir. Meslek etiğinin bir parçası olarak da değerlendirilmeye alındığında herkes üzerine düşeni yerine getirmeli ve bu uğurda hareket etmelidir.

Hayata kast davranışı eşlerden birinin diğerinin yaşamına son vermek adına meydana getirdiği fiillere denir. Türk Ceza Hukukunda bu durum değerlendirilirken eşe karşı işlenmesi halinde nitelikli unsur kabul edilerek ceza artırımı yapılacağı da belirtilmiştir. Bunun dışında yaralama, intihara teşvik gibi suçlarda da nitelikli unsur karşımıza çıkmakta yaptırıma tabii tutulmaktadır.

Şiddet mağduru veya şiddete maruz kalabilmesi muhtemel kadınlarımızın da ihtiyaçları halinde Kolluk Kuvvetlerine, ALO 183 hattını arayarak ilgili birimleri arayabilmesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurulması mümkündür.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.