adplus-dvertising

Kadın askerler için yapılan başörtüsü itirazını danıştay reddeti

Laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle kadın askerlerin başörtüsü takmasına yapılan itiraz danıştay tarafından reddedildi. İtiraz Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) tarafından yapılmıştı.
Takip et
Kadın askerler için yapılan başörtüsü itirazını danıştay reddeti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Milli Savunma Bakanlığı’nın 15 Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri Giysi Yönetmeliği’nde yaptığı ‘Kadın askerlerin başörtüsü takabileceğine’ ilişkin değişikliği Danıştay’a taşıdı.

Söz konusu yönetmelik maddesinin iptal edilmesini isteyen HKP, düzenlemenin TSK’de başörtülü-başörtüsüz ayrımı oluşturacağını, bunun laiklik ilkesiyle bağdaşmayacağını, hukuksal düzenlemelerin dini kurala dayandırılamayacağı savundu.

Milli Savunma Bakanlığı, “Bu düzenleme kurum ve kuruluşların kamuoyunu ilgilendirmeyen ve yalnızca kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkindir. Partinin dava açma ehliyeti yoktur” savunması yaptı.

Danıştay 2. Dairesi, TSK’de başörtü serbestliğine izin veren yönetmelik ile ilgili oylama yaptı. Danıştay, yönetmeliğin iptali talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetti.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göre dinsel bir sembolün toplumda nasıl algılandığı konusunun ulusal makamların takdirinde olduğu, başörtüsünün gündelik hayatın bir parçası haline geldiği söylenerek “Bu da başörtüsü takan bireylerin öbür kişiler üstünde sistematik bir baskı yaratmadığını göstermektedir. Mevzuatımızda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin başı örtülü olarak çalışmasını açıkça yasaklayan bir yasa hükmü bulunmamaktadır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.