adplus-dvertising

Kadıköy’de ünlülerin yarım asırlık fotoğrafçısı: ‘Arşivlerimizde çok fazla anımız var’

Kadıköy’ün tarihi fotoğrafçısı, siyah beyaz fotoğraftan renkli fotoğrafa yarım asırdır yolculuğuna devam ediyor. Tarihi fotoğrafçı, yarattığı 50 senelik fotoğraf arşivi ile Edip Akbayram ve Barış Manço gibi meşhur sanatçıların fotoğraflarıyla müşterilerini geçmişle günümüz arasında yolculuğa çıkarıyor.
Takip et
Kadıköy’de ünlülerin yarım asırlık fotoğrafçısı: ‘Arşivlerimizde çok fazla anımız var’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kadıköy’de Hamdi Bilgili tarafından kurulan tarihi fotoğrafçı yarım asırdır Moda Mahallesi’nde müşterilerine hizmet etmeye devam ediyor. Barış Manço ve Edip Akbayram gibi meşhur sanatçılar başta olmak üzere pek çok sanatçının ve müşterisinin fotoğraflarıyla geçmişten günümüze ışık tutuyor. Çekilen fotoğrafların aile arşivi yapıldığı fotoğraf dükkanında, 50 senelik siyah beyaz filmler müşterilerin isteği ile günümüze uyarlanarak yeniden geçmiş ile günümüz arasında köprü kuruyor. Fotoğraf çektirmek için dükkana gelen vatandaşlar, geçmiş zamanlarda kullanılan fotoğraf makinelerini de görme olanağı buluyor. Dükkanı işleten Binnaz Bilgili baba mesleğini babasından kalma dükkanında yaşatmaya devam ediyor.

Kadıköy’de ünlülerin yarım asırlık fotoğrafçısı: ‘Arşivlerimizde çok fazla anımız var’

“Renkli fotoğrafları posta yoluyla Türkiye’nin her köşesine gönderiyorduk”

Fotoğrafçı Binnaz Bilgili, “Biz de fotoğrafçılık 1958 senesinde Rize’de babamla başladı. O dönemde Samsun’dan Artvin’e kadar bütün fotoğraf işlerini biz yapıyorduk. 1972’li senelerde İstanbul’a geldik. 1978 senesinden bu yana Kadıköy Moda’dayız. Türkiye’nin ilk renkli fotoğraf çekimlerini yapan iki fotoğrafçıdan biriyiz. O dönemde renkli fotoğrafları posta yoluyla Türkiye’nin her köşesine gönderiyorduk” şeklinde konuştu.

Kadıköy’de ünlülerin yarım asırlık fotoğrafçısı: ‘Arşivlerimizde çok fazla anımız var’

“Arşivlerimizde oldukça fazla anımız var”

Baba mesleği olan fotoğrafçılığı devam ettiren Binnaz Bilgili, “Arşivlerimizde oldukça fazla anımız var. Dijitale dönünce negatif film geride kaldı. Stüdyolarda negatif filmlerde çekimler yapıyorduk. Bu roll filmde de çekildiğinde karanlık odada banyo yapılıyordu. Burada çok eski bir fotoğraf arşivi var. Günümüzde artık işlemler çok basit. Önceden her şey el alışkanlığı ile karanlık bir ortamda yapılıyordu. Öte Yandan birçok meşhur müşterimiz vardı. Hala fotoğraf çekilmeye ve bizleri ziyarete geliyorlar. Kıymetli sanatçımız Edip Akbayram var. Merhum sanatçımız Barış Manço ve Enis Fosforoğlu da müşterilerimiz arasındaydı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.