Kademeli normalleşme açıklaması ardından esnaf hazırlığa başladı!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası, koronavirüste ‘kademeli normalleşme’ kararlarını açıklamasının sonrasında bazı iş yeri sahiplerinin geceden hazırlıklarını yaptığı görüldü.
Takip et
Kademeli normalleşme açıklaması ardından esnaf hazırlığa başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası, koronavirüste ‘kademeli normalleşme’ kararlarını açıkladı. Buna göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde de yalnızca cumartesi günü kaldırıldığı, restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, kıraathane, pastane, çay bahçesi gibi yerlerin ise çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde elli kapasite ile sürdürebileceği bildirildi. İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının sonrasında bazı iş yeri sahiplerinin geceden hazırlıklarını yaptığı görüldü.

Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Ümraniye ve öbür ilçelerde restoran, pastanelerde dün akşam alınan karar sonrası iş yerlerindeki masa ve sandalyeleri koronavirüs önlemleri kapsamında düzenledi. Müşterilerine kavuşmayı bekleyen işletme sahipleri karardan sonra mutluluklarını dile getirdi.

MÜŞTERİMİZE HASRET KALDIK

Restoran sahibi Emre Samancı “Bugün bu saat itibaren tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Müşterimizi ağırlamaya hazırız. Müşterimize baya hasret kaldık ve özledik. Müşterimizin gelmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Restoranımız da tedbir olarak, ilk önce yüzde 50 kapasitesi çalışmak üzere restoranın içerisindeki masa düzeni ayarladık. Dezenfektan ve lüzumlu sarf malzemelerimizi ayarladık. Çok heyecanlıyız. Uzun aradan sonra müşterimize kavuşacağız” şeklinde konuştu.

“MUTLUYUZ, MÜŞTERİLERİMİZİ ÖZLEDİK”

Fatih’te bulunan bir kebap salonu yetkilisi Ahmet Gök, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, yüzde elli kapasiteyle sayın müşterilerimize hizmet vermek için lüzumlu hazırlıkları hijyen kurallarına uygulayarak hazırlığımıza başladık, bismillah diye. Sabah işimize bakacağız, sevgili müşterilerimizi bekliyoruz. İçleri rahat bir biçimde gelip yiyebilirler. Hijyen kurallarına uyarak hizmetimize devam etmekteyiz. Ortalama 4 aydır beklediğimiz bir karardı, mutluyuz yani. İşimizi de özledik, müşterilerimizi de özledik. Sabah 07.00 ile akşam 19.00 arası bekliyoruz müşterilerimizi. Akşam 19.00’dan sonra ise paket ya da gel al biçiminde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GENELGEDEKİ ÖNEMLİ AYRINTILAR

Risk gruplarına göre değişiklik gösterecek sokağa çıkma kısıtlamaları esnasında kentler arası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edilecek.

Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise “düşük” ve “orta riskli” illerde 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde 65 yaş ve üstündekiler 10.00-14.00 arasında, 20 yaş altındakiler 14.00-18.00 arasında sokağa çıkabilecek.

Düşük, orta ve yüksek riskli illerde 07.00-19.00 arasında açık olacak yeme içme yerleri 19.00-21.00’de paket servisi/gel-al, 21.00-00.00’da ise yalnızca paket servis biçiminde hizmet verecek.

Çok yüksek riskli illerde yeme-içme yerleri 10.00-20.00 arasında paket servis/gel-al, 20.00-00.00 arasında yalnızca paket servis hizmeti verebilecek.

Yeme-içme yerlerinde HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek. Yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde söylenen şeklin dışında mekanda fazladan masa-koltuk bulundurulması yasak.

Düşük ve orta riskli illerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/konuk alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler 09.00-19.00’da faaliyet gösterebilecek

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.