Kaçak kuyular için su polisi isteniyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, ruhsatsız olarak kaçak şekilde kurulmuş olan su kuyularının önüne geçebilmek için su polis ekiplerinin kurulmasını istedi. Yıldız, bu kuyulardaki hesapsızca tüketimin yeraltı kaynaklarına büyük zarar verdiğini de belirtti.
Takip et
Kaçak kuyular için su polisi isteniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda mühim değerlendirmeler yapan Yıldız, şunları belirtti: “Göllerin doluluk oranları, Türkiye genelinde yüzde 40’tan yüzde 26 seviyesine gerilemiş gözüküyor. Çıldır, Van ve Kuzey Manyas göllerimizde vaziyet daha iyiyken, bir kısmı daha düşük seviyede. ‘Sudan ucuz’ lafı artık tarih olmuş bir kavram. Asla kendi içimizde kullanmayı yasakladığımız bir kavram. Çünkü su her şeyden pahalıdır, hiçbir şeyle de değerini ölçemeyiz. Bunun için su kullanımının izne bağlı olması gerekiyor. İzin manasında da tek yetkili kurumun olması, yani suyun sahibinin olması gerekiyor.”

İZİNSİZ KUYU SAYISI

Ülke genelinde 10 bin 400 sanayi kuyusunun 9 bin 300 tanesine ölçüm sistemi takıldığını kaydeden Yıldız, “Sanayi kuyularında bir sıkıntı yok, ölçülüyor, izleniyor. Ama diğerlerinde sıkıntımız devam ediyor. 1.447 adet yer altı suyu sulama kooperatifi var; 12 bin kuyu var Konya’da. Konya Kapalı Havzası’nda 2012’de 22 bin adet ruhsatlı kuyu vardı, 62 bin adet ruhsatsız kuyu vardı. Bugün itibariyle ruhsatsızlar 75 binlere geldi, ruhsatlı kuyularımız 24-25 bin civarında. Zaten geçmiş senelerden günümüze yer altı su seviyesinin devamlı düşme eğiliminde olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.

Belgesiz kuyularla alakalı neler yapıldığı konusunda da bilgi veren Kaya Yıldız, “Tespitleri yaptığımız zaman 3 bin 500 lirayla 17 bin 500 lira arasında ceza kesme söz konusu. Sonra bunların vatandaş tarafından kapatılmasını istiyoruz. Sahada bu müdahalelerle alakalı birçok faktörle karşı karşıya kalabiliyoruz. Kolluk güçlerinin de birinci derecede görevi olmadığı zaman kendi gerçeğimizle baş başa kalabiliyoruz. İspanya’ya gittiğimizde su polisiyle karşılaştık. Yani polis var bir de su polisi var. Takip ve denetim manasında elimizin kuvvetlenmesi gerekir. Ruhsatsız kuyularla alakalı mevzuatın geliştirilmesi, cezaların caydırıcı olması da var bunun içerisinde” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.