Kabine toplantısının konusu ne, kısıtlamalar geri mi gelecek?

Türkiye’nin gözü kulağı, bugün yapılması beklenen kabine toplantısına çevrildi. Toplantıda, koronavirüs pandemisiyle mücadelede atılacak adımların masada olması beklenirken, güncellenecek olan ‘koronavirüs risk haritası’na göre illerin vaziyeti görüşlecek ve yeni yol haritası çizilecek. Öte yandan normalleşme sürecinde artan vaka sayılarına bakıldığında çok sayıda ilin ‘kırmızı’ya dönmesi bekleniyor.
Takip et
Kabine toplantısının konusu ne, kısıtlamalar geri mi gelecek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bütün Türkiye’yi yakından ilgilendiren kabine toplantısının bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılması bekleniyor. Toplantının ana gündem maddesi koronavirüsle mücadele olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da brifing vereceği toplantıda, ‘koronavirü risk haritası’ da güncellenecek. Toplantının sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak.

ÇOK SAYIDA İL KIRMIZIYA DÖNÜYOR

Toplantının başlıca konusu illerdeki vaka artışı olacak. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren harita da güncellenecek. 1 Mart sonrası başlayan normalleşme süreciyle beraber korkutan vaka artışlarının haritaya yansıması bekleniyor. Başta İstanbul ve Kocaeli olmak üzere Çanakkakle, Kırklareli, Tekirdağ ve Mersin gibi ‘yüksek riskli’ (turuncu) illerin, ‘çok yüksek riskli’ (kırmızı) iller kategorisine geçmesi bekleniyor.

Kabine toplantısının konusu ne, kısıtlamalar geri mi gelecek?

YENİ TEDBİRLER GELECEK Mİ?

Kademeli normalleşmede 2 haftalık süreci değerlendirileceği toplantıda, elde edilen veriler doğrultusunda mühim kararlar alınacak.

Güncellenecek haritada gözler özellikle 3 ilde, nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de olacak.

Kademeli normalleşme sürecinde iller 4 ayrı gruba ayrıldı. İstanbul ve İzmir turuncu kategoride yüksek risk grubunda, Ankara ise sarı kategoride orta risk grubunda yer alıyor.

Kabine toplantısının konusu ne, kısıtlamalar geri mi gelecek?

Vakalarda meydana gelen artış sonrası, bu 3 il başta olmak üzere birçok ilde renk değişiminin söz konusu olması bekleniyor. Öte Yandan, uzmanların da daha önce söyledi üzere, cumartesi günü sokağa çıkma yasağının tekrardan gündeme gelmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.