Kabine toplantısının gündeminde dolar kuru ve istenmeyen adam ilanı var!

Kabine, Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak. Dövizdeki yükseliş, “istenmeyen adam” ilan edilmesi gündemde olan 10 büyükelçi ile Kovid-19 önlemleri masaya yatırılacak. Toplantı sonrası Erdoğan’ın, alınan kararları açıklaması bekleniyor.
Takip et
Kabine toplantısının gündeminde dolar kuru ve istenmeyen adam ilanı var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantının öncelikli başlığı, döviz kurunda son zamanda yaşanan yükseliş olacak. Konuyla alakalı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın genel bir bilgilendirme gerçekleştirmesi beklenirken, öte yandan önümüzdeki dönemde atılacak adımlarla alakalı de sunum yapması planlanıyor.

TEDBİR GELECEK Mİ?

Koronavirüs önlemleri de kabinenin en mühim gündem başlıklarından biri. Artan vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, aşılama çalışmalarının değerlendirileceği toplantıda, koronavirüs salgınıyla alakalı yeni önlemlerin alınıp alınmayacağı Bakanlar Kurulunun görüşlerine göre şekillenecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabineye hastanelerin doluluk oranı, yerli aşı çalışmaları ve vakalardaki son vaziyete ilişkin bilgi verecek. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer de okullardaki son vaziyeti aktaracak.

BÜYÜKELÇİLERLE İLGİLİ SUNUM

Kabine toplantısının kritik başlıklarından birisi de 10 büyükelçinin Osman Kavala ile alakalı skandal açıklamaları olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla alakalı “Lüzumlu talimatı Dışişleri Bakanı’mıza verdim. 10 büyükelçinin bir an önce ‘istenmeyen adam’ ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim” ifadelerini kullanmıştı. Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin önümüzdeki dönemde uluslararası alanda atabileceği adımlarla alakalı bir sunum yapması bekleniyor.

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kameralar karşısına geçerek kabinede alınan kararları kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

TERÖRLE MÜCADELE DE GÜNDEMDE

Öte Yandan, son zamanda güvenlik kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatının gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar, sahadaki son vaziyet ve gelen istihbarat raporları da masada olacak. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Brüksel’deki temaslarına ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor. Gene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı 30-31 Ekim’de Roma’daki G-20 liderler zirvesiyle alakalı son hazırlıklar da değerlendirilecek. Erdoğan, zirvede başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere pek çok liderle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.