Kabine toplantısı bitti! Erdoğan canlı yayında açıklıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan yeni senenin ilk Kabine toplantısı son buldu. Memur ve emekliler için ek zam talebi ve koronavirüs salgınının ele alındığı kritik toplantının sonrasında Erdoğan açıklama yapacak.
Takip et
Kabine toplantısı bitti! Erdoğan canlı yayında açıklıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni senenin ilk Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi. Ortalama 3 saat süren kritik toplantının sonrasında Erdoğan, millete sesleniş konuşmasını gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“İHRACATIMIZ 6 KATTAN FAZLA ARTTI”

Yeni miladi senenin milletimiz ve bütün insanlık için hayıtlara vesile olmasını diliyorum. Koronavirüs salgının ve onun tetiklediği ekonomik problemlerin bir süre daha herkesle beraber ülkemizi de olumsuz seyredeceği yansıyor. Türkiye’yi küresel sağlık ve ekonomik krizden olumlu yönde ayrıştırmayı başardık. Türkiye ihracatın lokomotifi olduğu hızlı eğilimi sürdürmüştür. İstihdamda senelik 2 milyonu bulan bir artış sağladık. Küresel ihracattan aldığımız payı ilk kez %1’in üstüne taşıdık. 2022 senesinde 36 milyar dolar olan ihracatımızı 6 kattan fazla artırdığımızı görüyoruz. Aynı biçimde 20 sene önce 85 milyarı bulmayan dış ticaret hacmimiz 500 milyar dolara dayandı.

“HAYIRLI HABERLER VERMEK İSTİYORUZ”

Dış ticaretimizde milli paramızı kullanım seviyemizin 83 milyar liraya ulaşması da bir öbür mühim gelişmedir. 225 milyar 365 milyon dolarlık 2021 senesi ihracatımızın milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Girdiğimiz yeni senede ihracatımızı çok daha iyi seviyelere çıkarmak için gündemimizde pek çok plan, proje var. İnşallah bunları harekete geçirerek önümüzdeki sene milletimize daha hayırlı haberler vermek istiyoruz.

“TURİST SAYISINDA YÜZDE 100’LÜK ARTIŞ SAĞLADIK”

Salgının Turizm sektöründe yol açtığı olumsuz etkileri hızla ortadan kaldırmak için aldığımız önlemlerin karşılığını özellikle gördüğümüz bir dönemi geride bıraktık. 24 milyar doları aşan turizm geliriyle kapattık. Turizmde önceki seneye göre ziyaretçi sayısında %83’lük, turist sayısında %100’lük bir artış sağladık. Artık hedefimiz çok daha yüksek bir gelir seviyesine çıkmaktır. Tesis sahiplerinden çalışanlarına kadar, ülkemize kazandırdıkları bu başarı için teşekkür ediyorum.

“KOSGEB DESTEKLERİNDE KAPSAM GENİŞLETİLİYOR”

KOSGEB destekleriyle alakalı bir müjdemizi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Nisan’da hızlı bir destek programı başlatmıştık. Son 12 aydaki çalışan sayısını koruyup, meslek lisesi yahut üniversite öğrencimizi istihdam eden firmalara 100 bin lira destek sağlayacağız. Amacımız bu programla 75 bin yeni meslek lisesi yahut üniversite öğrencimizi istihdama dahil etmektir.

Türkiye, 2021 senesinde ekonomide yatırım, istihdam, imalat, ihracat ve cari odaklı bir büyüme yaşadı. Biz %1,8 büyüme ile kapatmıştık. Küresel ticaretin tekrardan hareketlenmeye başladığı 2021’de büyümede çift haneli rakamları yakalayacağımıza inanıyorum. Salgın döneminde G20 içinde en hızlı toparlanan ve büyüyen ülkelerin başında geliyoruz. Türkiye’nin sergilediği bu performans bizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine adım adım yaklaştırıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.