Kabine toplandı risk haritası güncelleniyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ana gündem maddeleri koronavirüs risk haritası, artan vakalar ve kısıtlamalar. Son dönemdeki vaka artışının durdurulamaması kısıtlamaların tekrardan dönebileceği sinyallerini verirken, toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.
Takip et
Kabine toplandı risk haritası güncelleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı saat 16:30’da Beştepe’de başladı. Son olarak 4 farklı risk grubuna bölünen ve kısıtlamaların buna göre düzenlendiği korona risk haritasının değişip değişmeyeceği vatandaşların gündeminde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası ulusa seslenerek yeni renk kodlarını duyuracak.

RİSK HARİTASI GÜNCELLENECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantının ana gündem maddesi koronavirüs salgınıyla mücadele olacak. İllerdeki vaka artışı takip edilecek, koronavirüs risk haritası güncellenecek.

GÖZLER 3 BÜYÜKŞEHİRE ÇEVRİLDİ

Buna göre olası yeni önlemler gözden geçirilecek. Sokak kısıtlamaları, restoran ve kafelerin vaziyetiyle, yüz yüze eğitimle alakalı kararlar illerin vaziyetine göre güncellenecek. Riskin arttığı illerde kısıtlamalar da artacak. Güncellenecek haritada gözler özellikle 3 ilde, nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de olacak.

AŞILAMA DA ELE ALINACAK

Toplantıda mutasyonlu virüsün seyri izlenecek. Öte yanda aşı çalışmaları, sevkiyatlar, aşı uygulaması ve yerli aşı süreci de görüşülecek.

HARİTADA RENKLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Sağlık Bakanlığı haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki illerin “düşük”, 11-35 arasının “orta”, 36-100 arasının “yüksek”, 100’ün üzerindeki illerin ise “çok yüksek” riskli’ sayılacağını açıklamıştı. Buna göre; mavi düşük riskli, sarı orta riskli, turuncu yüksek riskli, kırmızı çok yüksek riskli illeri temsil ediyor. Renk kodlarının tespit edilmesinde tek kriter vaka sayısı değil, virüse ilişkin birçok veri değerlendiriliyor.

VAKA SAYILARI 15 BİNİ AŞTI

Açıklanan ilk haritayla 81 il düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 renk grubuna ayrılmıştı. 14 il düşük, 28 il orta, 22 il yüksek,17 il de çok yüksek risk grubundaydı. Ama aradan geçen sürede vaka sayıları arttı. Haritanın açıklandığı 1 Mart’ta 9 bin 891 olan günlük vaka sayısı, 15 bin sınırını da aştı.

Koronavirüs risk haritasındaki son vaziyet:

Kabine toplandı risk haritası güncelleniyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.