Kabil Havaalanı’nın işletilmesi için Katar ve ABD ile ortak çalışma!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile beraber çalışıyoruz. 19 teknisyenimiz çalışmalarını sürdürüyor. Sivil Havacılıktan bir ekip gönderdik” şeklinde konuştu.
Takip et
Kabil Havaalanı’nın işletilmesi için Katar ve ABD ile ortak çalışma!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme dair mühim açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başlıkları şu şekilde:

Afganistan’da ABD’nin dolayısıyla NATO’nun çekilmesinden sonra Taliban hızlı bir biçimde ilerledi ve Kabil’e girdi. Şu anda Taliban’ın kontrol ettiği bir ülke. Bir taraftan hükümet kurma çalışmaları var. Hükümetin kapsayıcı olması yönünde herkesin görüş bildirdiğini görüyoruz dünyadan biz de aynı biçimde. Her kesimin bu yönetimin içinde olması Afganistan’ın geleceği için mühim.

Bir öbür yandan meydana gelen sıkıntılar devam ediyor. Pençşir’de çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların iç savaşa dönüşmemesini umuyorum. Afganistan’da ekonomik sıkıntılar da var. Önceki yönetim de maaşları ödemekte zorluk çekiyordu. Ekonomik sıkıntı ve açlık riski var. BM’nin gıda stoklarının da azalmaya başladığını bir ay içerisinde biteceğini söylüyorlar. Yerinden edilmiş insanlar var. Kızılayımız sahada yerinden edilen insanlara yardım ediyor. El-Kaide orada, DEAŞ orada. Orada bu kadar DEAŞ’lının olmasının müsebbibi sözde DEAŞ ile savaştığını belirterek orada ayrılıkçı bir politikayı destekleyenlerin vebali var. Sözde DEAŞ ile mücadele ettiklerini söylüyorlar ancak bu DEAŞ’lıların bir kısmını alıp Afganistan’a gönderdiler.

Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile beraber çalışıyoruz iki aşamalı bir biçimde. İnsani yardım uçaklarının uçabilecek standartlarda uçuşların başlatılması. Bir de ticari uçuşların başlatılması yani Türk hava yolları gibi firmaların oraya uçması için yapılması gerekenler her ikisinde de kriter güvenlik. Ticari uçuşlar için yapılması gerekenler var. Havalimanındaki güvenliği kim sağlayacak? Taliban bunu sağlayacabileceğini öne sürüyor. Havaalanı şu anda bazı teknik uçuşların ya da insani yardım götüren uçakların inmesi için açıldı. Bir kaç adet iç hat seferi de başlatıldı. Ancak onun dışında insani yardım götüren uçaklar. Tahliye edilmnesi gereken insanlar var. Biz dönmek isteyen vatandaşlarımızın büyük bölümünü Türkiye’ye getirdik. 1400’den fazla kişiyi tahliye ettik.

Kabil Havaalanı’nın güvenliğini Taliban dışarıda sağlayabilir ancak içeride uluslararası toplumun güvenebileceği bir yapı gerekiyor.

Taliban ülkemde bir askeri mevcudiyet istemiyorum diyor. Başından beri bunu belirtiyor. Son gelişmelerden sonra biz de değerlendirmelerimizi yaptık ve askerlerimiz geri geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.