adplus-dvertising

Kâbe’nin örtüsü değiştirildi

30 Temmuz 2022, 10:22 tarihinde eklendi
Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından her sene olduğu gibi bu sene da Kâbe’nin örtüsü değiştirildi.
Takip et
Kâbe’nin örtüsü değiştirildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her sene kutsal topraklarda milyonlarca hacı adayının Arafat’a çıktığı Kurban Bayramı Arefe gününde yenilenen Kâbe’nin örtüsü bu sene 20 gün sonra yenilendi. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından her sene olduğu gibi bu sene da değiştirilen Kâbe’nin örtüsü, ortalama 850 kilogram ipek, 120 kilogram altın ve 100 kilogram gümüş iplikten hazırlandı. İpek örtünün üstüne altın ve gümüş ipliklerle Kur’an-ı Kerim ayetleri işlendi. Kabe’nin eski örtüsü ise, yetkililer tarafından özenle saklanır ve üst makamlarca talep edilmesi halinde müzelerde sergilenir.

Kâbe’nin örtüsü değiştirildi

Kâbe’nin örtüsü değiştirildi

Tarih bu sene değişmişti

Her sene hac döneminde 9 Zilhicce’de Kurban Bayramı Arefe günü hacı adayları Arafat’a çıkınca değiştirilen Kâbe’nin örtüsünün bu sene 20 gün sonraya 30 Temmuz’a (1 Muharrem) alınmıştı. Hac zamanı, Kabe örtüsü silinirken görülmüş ve dikkat çekmişti. Normal koşullarda hacı adayları bulunduğu dönemde ipek ile özel dokunan üstünde ayeti kerimeler olan örtüye dokunulmuyordu.

Kâbe’nin örtüsü değiştirildi

Kâbe’nin örtüsü değiştirildi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.