adplus-dvertising

Juventus’a 15 puan silme cezası verildi, 11. sıraya geriledi

İtalya Serie A ekiplerinden Juventus, sermaye kazançlarının kullanımına ilişkin dava sonucunda 15 puan silme cezası aldı ve ligde 3. sıradan 11. sıraya geriledi. Ligde sıralama bir anda değişti!
Takip et
Juventus’a 15 puan silme cezası verildi, 11. sıraya geriledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2006’da Calciopoli skandalı ile Serie B’ye düşürülen Juventus, yine şok bir kararla karşı karşıya kaldı. Sermaye kazançlarının kullanımına ilişkin dava sonucunda İtalyan devi, 15 puan silme cezası aldı.

Savcının ilk etapta talep ettiği 9 puan silme cezasından daha ağır bir sonuç ile karar açıklandı. Mahkeme ayrıca dönemin sportif direktörü Paratici’ye 2.5, başkan Agnelli ve Arrivabene’ye 2 yıl, Cherubini’ye 1 yıl 4 ay ve Pavel Nedved’e 8 ay futboldan men cezası verdi.

11. SIRAYA GERİLEDİ

Ligde 47 puanla Napoli, liderliğini sürdürürken Milan 38, Juventus ve Inter 37 puanla onları takip ediyordu. Verilen ceza sonucunda 22 puana düşen Juventus, 11. sıraya gerilemiş oldu.

YÖNETİM İÇİN HAK MAHRUMİYETİ CEZALARI İSTENDİ

Siyah-beyazlı kulüpte, haksız sermaye kazancı ve futbolcu transfer değerlerini olduğundan farklı gösterme gibi mali yolsuzluklardan sorumlu oldukları gerekçesiyle Eski Juventus Sportif Direktörü Fabio Paratici için 20 ay 10 gün, Eski Juventus Başkanı Andrea Agnelli için 16 ay, Eski Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, eski yöneticiler Paolo Garimberti ile Maurizio Arrivabene için 12’şer ay, yönetici Federico Cherubini için de 10 ay 20 gün hak mahrumiyeti cezası istedi. Diğer yandan, Juventus ile beraber benzer suçlardan yargılanan diğer 8 kulüp (Sampdoria, Empoli, Genoa, Parma, Pisa, Pescara, Pro Vercelli ve Novara) için farklı meblağlarda para cezası ve yöneticileri için de farklı sürelerde hak mahrumiyeti cezaları istendiği basına yansıdı.

Spor savcılığının Juventus için istediği cezaların, Torino Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü Prisma soruşturmasında ortaya çıkan yeni deliller nedeniyle ilk soruşturma dosyasında istenilen cezalara göre daha ağır olduğu belirtildi.

FIGC’in Nisan 2022’de açtığı ilk soruşturma dosyasında sorumlu yöneticiler için belirli sürelerde hak mahrumiyeti cezası istenmişti. FIGC yargısı, Mayıs ayında tüm kulüpleri aklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.