Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar

Joker filminin fragmanı ,konusu, oyuncuları, filmin bütçesi, hasılatı, halkın ve eleştirmenlerin yorumları nelerdir merak ediyorsanız detaylar haberimizde…

Yönetmen: Todd Phillips

Senaryo: Todd Phillips, Scott Silver

Dağıtımcı: Warner Bros yılı

Bütçe: $55,000,000

Oyuncular: Joaquin Phoenix (Arthur Fleck), Robert De Niro (Murray Franklin), Zazie Beetz (Sophie Dumond), Frances Conroy (Penny Fleck), Brett Cullen (Thomas Wayne), Shea Whigham (Dedektif Burke), Bill Camp (Dedektif Garrity), Glenn Fleshler (Randall), Leigh Gill (Gary), Dante Pereira-Olson (Bruce Wayne), Douglas Hodge (Alfred Pennyworth)

Müzik: Hildur Guðnadóttir

Görüntü Yönetmeni: Lawrence Sher

Kurgu: Jeff Groth

Ülke: ABD, Kanada

Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar

Joker Filmini Konusu Nedir?

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatına odaklanıyor. Toplum tarafından dışlanan bir adam olan Arthur, hayatta yapayalnızdır. Sürekli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takan Arthur, geceleri ise asla üzerinden silip atamayacağı bir maske takar. Babasız büyüyen Arthur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy adıyla çağırır. Bu lakap, Arthur’un içindeki acıyı gizlemesine yardımcı olur. Ancak maruz kaldığı zorbalıklar, onun gitgide toluma aykırı bir adam haline gelmesine neden olur. Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açılan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

Joker Ne Kadar Hasılat Yapacak?

Bağımsız araştırmacılar bu rakamın 80-95 milyon dolara (yaklaşık 455-540 milyon TL) ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Joker Filmi İçin Yapılan Eleştirmen Yorumları

IGN sitesinden Jim Vejvoda, Phoenix’in de “sürükleyici ve adanmış performansıyla” Oscar’ı hak ettiğini söylüyor.

Londra’daki Evening Standard gazetesinden David Sexton ise “Phoenix’in sarsıcı performansı Oscar adaylığının garantisi” diyor.

Film eleştirmeni Glenn Kenny filmi “kötücül bir çöplük” olarak nitelendiriyor, filmin ödlek ve kendini beğenmiş olduğunu savunuyor.

Time dergisinden Stephanie Zacharek, “Yönetmen Todd Phillips bize kültürümüzün boşluğu hakkında bir film izlettiğini düşünmemizi istiyor olabilir” diyor ve ekliyor: “Ama bize bunun çok ilkel bir örneğini sunuyor.”

Joker filmi pek çok daldan Oscar’a aday olabilir, ancak eleştirmenler filme, Todd Phillips’e ve Joaquin Phoenix’e çok öfkeli. Eğer ödülleri belirleyen akademi üyeleri de şiddete yapılan övgünün çok abartıldığını düşünürlerse Joaquin Phoenix dahil kimse Oscar’a ulaşamayabilir. Öyle ya da böyle Joker, artık izleyicinin gözünde bambaşka bir noktaya geldi.

Guardian gazetesi “mükemmel bir şekilde cesur”, Total Film ise “meydan okuyan ve tahrip edici” ifadelerini kullandı.

Başroldeki Joaquin Phoenix’in performansı için “dehşetli”, “büyüleyici” ve “parmak ısırtan” yorumları yapılıyor. Fakat bir diğer eleştirmene göre film “Agresif ve muhtemelen sorumsuz bir manyaklıkla” eleştiriliyor.

–  İzledim hoşuma gitmedi sıkıcıydı. Ve jokerin yanakları kesik bunda ona değinilmemiş saçmaydı neredeyse joker ile Batman üvey kardeş olacaktır ama Batman da joker yaşlı değil. Tek başına sahneye çıktığı son film ise adeta gövde gösterisiydi. Bir film olarak Joker, sinemanın yapabileceği en iyi şeyi yaptı. İzleyeni içine çekip kendi dünyasında yaşattı. Dışlanmış bir karakter ile yakınlaşmanıza, onun çığırından çıkan isyanına destek vermenize neden oldu. Joker, aynı zamanda bir filmin yapabileceği en kötü şeyi de yaptı. İzleyen çoğu insan, filmin etkisinde kalmaya değil, kurtulmaya çalıştı. Ancak kurtulamadı. Ahlaki açıdan yanlış olmasına rağmen Joker, çoğu insanın yoldan çıkmış bir seri katil ile bağ kurmasına neden oldu. Bu durum, filmi izleyen herkesin düştüğü bir tuzak olarak tarihe geçti.

Uzun yıllar Joker seslendirmeleriyle tanıdığımız usta aktör Mark Hamill, vizyona giren film için övgü dolu sözler söyledi.

Hamill filmin çıktığı gün olan 4 Ekim Cuma günü resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla birlikte filmi beğendiğini söyledi. Joaquin Phoenix ile Todd Philips’in harika bir iş çıkardığını söyleyen ünlü oyuncu, ayrıca Joker karakterinin daha önce hiç görmediğimiz şekilde yeniden şekillendirildiğinin altını çizdi. Hamill ayrıca aynı Tweet içerisinde kendisinin de Joker’in eski tarzda çizgi roman versiyonunu seslendirdiğini hatırlattı.

Joker Filmi İzleyici  Yorumları

Joker’in bu kadar iyi olduğuna inanamıyorum. Bir şaheser. Komik, karanlık, güzel, öfke dolu ve gerçekten harika. Joaquin Phoenix ustaca bir iş çıkartmış ve her hareketi mükemmel.”

“Joker’den öncesi olacak. Ve Joker’den sonrası da olacak. Dünyanın bu filme hazır olup olmadığını bilmiyorum. Gerçekten hazır mı? Bu film HARİKA. Çılgın. Cesur. Geri adım atmıyor. Vay be. Bu filmin var olduğuna inanamıyorum. Ama öyle. Ve geliyor. “

Joker filmini bu kadar beğeni aldığı için izledim. Ancak tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Oyuncu psikopat rolünü çok çok iyi oynamış sonuna kadar. Ancak bu film psikiyatri asistanları yada psikoloji öğrencilerinin eğitim filmi olmalıydı.Film sosyolojik açıdan bu kadar geniş kitlelere hitaben gösterime girmemeliydi. Çok yanlış bir film ,konusu ve mesajı yok. Bence gösterimden de bir an önce kaldırılmalı.Toplumu kışkırtıcı ve suç işlemeye teşvik edici bulduğum için, acilen gösterimden kaldırılmasını öneriyorum.

Şimdi bu adamında hakkını yememek lazım. Canlandırdığı karakter için epey bir uğraş verdiği çaba sarf ettiği kendini adadığı belli. Heath Ledger’a gelince oda kendi karakteri için muhteşem bir aktördü. İkiside kendi performansıyla 10 üzerinden 10 u hak ediyor. Ama tabii ki ilk göz ağrımız Heath Ledger forever.“Başyapıt! Dilim tutuldu.”

“JOAQUIN PHOENIX SEN BİR EFSANESİN!”

“Tüm zamanların en büyük kötüsü hakkında yapılan bir karakter çalışması. Tereddütsüz bugüne kadar gördüğüm en iyi çizgi roman filmi (4/4).”

“JOKER – Batman serisinin ön filmi. Joker’in psikopat bir katile dönüşümünün arka planı. Birinci sınıf performans. Akademi Ödülü (Oscar) bu yıl Joaquin Phoenix için ayrılacak.”

“Joker’i izlemeye kesinlikle bir daha gideceğim. Şimdiye kadar bir karaktere dair gördüğüm en karışık ve en titiz çalışma. Şunu unutmayın: ‘Artık kimse kimseyi anlamaya çalışmıyor.’ Herkesin bir hikayesi vardır. Tek yapmanız gereken dinlemek ve bu hayatınızı kurtarabilir.”

“Joker filminden yeni çıktım ve nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum…. Bu film tam bir başyapıt. Endgame’le birlikte bu yıl çıkan en iyi filmlerden biri.”

“Muhteşemlik abidesi! Joker’de her şey var. Film bir deneyim. Sahneleri beni benden aldı! Filmim tümündeki diyaloglar 10 sayfaya sığar. Filmdeki asıl şey çekimler, ifadeler, hareketler ve tabii ki, kahkaha. Joker kesinlikle izlemeniz gereken bir film.”

“Nefesim tükendi. Joaquin, dahi kelimesi seni anlatmaya yetmez. Venedik’te 8 dakika alkışlanmak mı? Ben 20 dakika alkışlardım! Joker, kuşkusuz bu yıl sinemalarda gördüğüm en iyi hikaye. ‘Artık kimse kimseyi anlamaya çalışmıyor.”

Joker gerçekten muhteşem. Joaquin Phoenix’in performansı Oscar’ı hak ediyor. Film çok duygusal ve bana Stanley Kubric’in ‘Otomatik Portakal’ filmini andırıyor. Rahatsız edici ve bitmeyen sosyal sorunları anlatıyor. Bravo!!”

“Joker’i izledim. Film manyakça, duygusal, rahatsız edici, gerçekçi ve bitmek bilmeyen sosyal sorunları anlatıyor. Joaquin gerçekten muhteşem. Ne aktör ama! Kesinlikle Oscar’ı kazanacaktır. Kazanmaması şaşırtıcı olur. Bir başyapıt. Dipnot: Tekrar izleyeceğim.”

Film muhteşemdi. Ağzımız açık izledik. Bu nasıl bir performans beklentimin çok çok üzerinde bir film. İlk gün izledik, tekrar gitmeyi planlıyoruz. Zaten gişe rakamı da bunu ödüllendiriyor. İlk 3 günde; 237 milyon dolar. 1 milyarı rahat geçecek gibi.

Joker Filminden Kareler

Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar Joker Filmi Hakkında Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı