adplus-dvertising

Johnson: ‘Ukrayna’daki savaş 2023 yılının sonuna kadar sürebilir’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’daki savaşın 2023 sonuna kadar devam etme olasılığının “gerçekçi” olduğunu ifade etti. Johnson öte yandan İngiltere’nin Kiev Büyükelçiliğinin gelecek hafta tekrardan açılacağını duyurdu.
Takip et
Johnson: ‘Ukrayna’daki savaş 2023 yılının sonuna kadar sürebilir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan ziyareti sırasında Başbakanı Narendra Modi ile gerçekleştirdiği görüşmenin sonrasında basın toplantısı düzenledi. Ukrayna’daki savaşa yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Johnson, Ukrayna’daki savaşın 2023 senesi sonuna kadar sürme olasılığının “üzücü, fakat gerçek bir olasılık” olduğunu ifade etti. Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ordusunun hala savaşı kazanma olasılığı olduğunu ifade ederek, “Putin’in devasa bir ordusu var.

Öte Yandan siyasi olarak çok zorlu pozisyonda bulunuyor. Şu anda sahip olduğu tek seçenek, Ukrayna’ya yönelik korkunç yaklaşımı devam ettirmek. Öte Yandan Mariupol’de bir kara köprüsünü güvence altına almaya çok yakın. Bu aşamada korkarım ki gerçekçi olmalıyız. Fakat aynı zamanda Ukraynalıların inanılmaz kahramanlığını ve savaşma taleplerini de gördük. Putin, Ukrayna halkının ruhunu işgal edemeyecek. Aksine, her gün yaptığı şey, Ukrayna halkının direnme iradesini kuvvetlendirmek ve pekiştirmektir” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin Kiev Büyükelçiliği önümüzdeki hafta açılacak

Johnson, “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna halkının Kiev’de Rus kuvvetlerine direnmedeki olağanüstü metanet ve başarısı, gelecek hafta Ukrayna’nın başkentindeki büyükelçiliğimizi tekrardan açacağımızı açıklayabileceğim manasına geliyor” ifadelerini kullandı. Johnson, “Vladimir Putin bu saldırıyı sürdürürken İngiltere ve müttefiklerimiz pasif bir biçimde izlemeyecekler” dedi. Ukrayna’yı askeri olarak desteklemek için ne gibi adımlar atabileceğinin düşünülmesi gerektiğini belirten Johnson, bu doğrultuda İngiltere’nin Polonya’ya T-72 tanklarını göndermek istediğini vurguladı. Johnson, “T-72 tanklarından kimilerini Ukrayna’ya yardım etmesi için Polonya’ya göndermeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Johnson, Ukrayna’da ve özellikle ülkenin Donbass bölgesinde olanlardan “derin endişe işittiğini” belirterek Putin’e yönelik yoğun baskı dalgasının devam etmesi çağrısında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.