adplus-dvertising

Johnson, Kiev ziyareti hakkında Biden ile görüştü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde Biden’ı Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı ziyaret hakkında bilgilendirdi.
Takip et
Johnson, Kiev ziyareti hakkında Biden ile görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden telefonda görüştü. İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Johnson’ın geçtiğimiz cumartesi günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı ziyaret hakkında Biden’ı bilgilendirdiği aktarıldı. Açıklamada, “Liderler, Ukrayna güçleri ülkenin doğusunda başka bir Rus saldırısına hazırlanırken, askeri ve ekonomik desteğin kuvvetlendirilmesi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya yapılan yardımı hızlandırma gereğini tartıştılar” dendi.

Johnson’ın, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı “muazzam askeri katkıyı” takdirle karşıladığı aktarılan açıklamada, İngiltere’nin önümüzdeki günlerde füzeler ve askeri araçlar da dahil olmak üzere yeni askeri destek paketini güncellediği söylendi. Açıklamada, “Her iki lider de Putin’in korkunç girişimlerine karşın Ukrayna halkını kesinlikle bastıramayacağını açıkça söyledi. Başbakan, Ukrayna halkının ülkelerinin özgürlüğüne yönelik vizyonunun tekrardan gerçekleştirilebilmesini temin etmek için uluslararası toplumdan Ukrayna’ya uzun vadeli bir taahhüdün lüzumlu olduğunu belirtti. Liderler, ABD ve İngiltere’nin bunu başarmak için müttefikleriyle beraber nasıl çalışabileceğini tartıştı” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada öte yandan Biden ve Johnson’ın, Putin üstündeki ekonomik baskıyı artırmak ve Batı’nın Rus petrol ve gazına olan bağımlılığını kararlı bir biçimde sona erdirmek için ortak çabalara devam etme konusunda anlaştıkları da ifade edildi.

Biden’a ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti

Johnson’ın, bu sabah New York’ta yaşanan saldırının sonrasında Biden’a ve ABD halkına bu olay karşısında duyduğu üzüntüyü de dile getirdiğini söylenen açıklamada, Johnson ve Biden’ın önümüzdeki haftalarda temas halinde kalmaya karar verdikleri aktarıldı.

Johnson’dan Kiev’e sürpriz ziyaret

Geçtiğimiz cumartesi günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’i sürpriz bir biçimde ziyaret eden Johnson, Zelenskiy ile bir araya gelmişti. Johnson görüşme sonunda yaptığı açıklamada, “Ukrayna halkına verdiğimiz sarsılmaz desteğin bir göstergesi olarak Kiev’de Zelenskiy ile bir araya geldim. Ülkesinin Rusya’nın barbar saldırılarına karşı mücadelesine bağlılığımızın bir delili olarak yeni bir mali ve askeri yaptırım paketi hazırlıyoruz” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.