Johnson & Johnson’un tek dozluk koronavirüs aşısı Nisan’da çıkıyor!

Daha önce AB'den onay almayı başaran ve dördüncü koronavirüs aşısı olarak listelere giren Johnson Johnson'un tek dozluk aşısının Nisan ayında kullanıma başlanabileceği açıklandı.
Takip et
Johnson & Johnson’un tek dozluk koronavirüs aşısı Nisan’da çıkıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) 11 Mart’ta Johnson & Johnson’a kullanım onayı vermişti. Böylece aşı BioNTech/Pfizer, Moderna ve Oxford/AstraZeneca aşılarından sonra Avrupa’da kullanım onayı alan dördüncü aşı olmuştu.

Johnson & Johnson’un tek dozluk koronavirüs aşısı Nisan’da çıkıyor!

DW Türkçe’de yer verilen habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli ilaç şirketi Johnson & Johnson (J & J) tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs aşısının Avrupa ülkelerine sevkiyatına 19 Nisan’da başlanacağı söylendi.

Tek doz vurulan Johnson & Johnson halihazırda ABD ve Güney Afrika’da uygulanıyor. Firma Kanada’da da onay müracaatında bulundu. Johnson & Johnson’ın verdiği bilgilere göre, aşı koronavirüsün çeşitli varyantlarına karşı da koruma sağlıyor.

Johnson & Johnson, dünya genelinde 40 bin kişi üstünde yapılan klinik deneylerin, aşının ağır vakaların önlenmesinde yüzde 84,5 oranında, orta dereceli vakaların önlenmesinde iseyüzde 66 etkili olduğunu açıklamıştı.

Rakip aşıların tersine çok soğukta muhafaza edilmesi gerekmeyen aşının bu özelliğinin nakliyat ve dağıtımı kolaylaştırdığı söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.