Joe Biden’ın yemin törenine davet edilen Mükemmel (Mike) Sarımsakçı kimdir?

Dallas’ta yaşayan Türk inşaat patronu Mükemmel (Mike) Sarımsakçı, ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın yemin törenine davet edilince merak edilmeye başlandı. Biden'in yemin törenine davet edilmesiyle adı yeniden gündeme gelen Mükemmel Sarımsakçı hakkında bir çok soru merak edilmeye başlandı. Trump'ın Ortağı, Tukish Trump Lakaplı Mükemmel Sarımsakçı (Mike) Kimdir?
Takip et
Joe Biden’ın yemin törenine davet edilen Mükemmel (Mike) Sarımsakçı kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD yemin töreni telaşı sürerken resepsiypne davet edilecek isimlerde belli oldu. Türkiye’den daha önce Doğan grubunun önde gelen isimleri davete katılırken bu yıl önemli bir isim listeye girdi. ABD’de yaşayan iş insanı Mükemmel (Mike) Sarımsakçı Beyaz Saray’da yapılacak resepsiyona davet edildi. Peki Mükemmel Sarımsakçı kimdir? Hangi şirketlere ortaklığı var? Detayları sizler için derledik.

Joe Biden’ın yemin törenine Türk işadamı Mükemmel Sarımsakçı’yı davet ettiği ortaya çıktı. Sarımsakçı, 20 Ocak’taki törene davet edilen az sayıda kişiden biri. ABD’de gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Sarımsakçı, satın aldığı gökdelenler ve geliştirdiği emlak projeleriyle birçok medya mecrasında haber olmuştu. Sarımsakçı, Amerika’nın Dallas şehrinde yaşıyor…

Trump, Yalçındağ ve Doğan Ailesini davet etmişti

Önceki Başkan Trump’ın yemin törenine ise Türkiye’den iş insanları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner ve Begümhan Doğan Faralyalı katılmıştı.

Joe Biden’ın yemin törenine davet edilen Mükemmel (Mike) Sarımsakçı kimdir?

Sarımsakçı Amerika’da “Turkish Trump” (Türk Trump) olarak biliniyor

ABD’de yaşayan önemli Türk iş adamlarından birisi. ABD’de kendisine Türkish Trump deniyor. İnşaat sektöründe oldukça iddialı projeleri var. Trump ile ortak projeleri dahi bulunuyor. Mükemmel Sarımsakçı 49 yaşında. Ankara doğumlu. Galatasaray Lisesi mezunu. Üniversiteyi Colorado’da okudu. Daha sonra Stanford Üniversitesi’nde master yaptı.

İlk iş deneyimine 1991 yılında Bechtel Corporation’da başlayan Sarımsakçı, burada 6 yıl boyunca inşaat mühendisi olarak çalıştı. Daha sonra, Ben C. Gerwick, Inc., IBRA Holding, Polidev International, Aeolus Apollo Alto Energy LLC gibi firmalarda çalıştıkran sonra kendi şirtketi Alterra International’i kurdu. Sarımsakçı Amerika’da “Turkish Trump” (Türk Trump) olarak biliniyor. Amerika’da kendisine ismi yerine “Mike” diyorlar. Mükemmel Sarımsakçı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Hürriyet Gazetesi’nden Elif Ergu’ya konuşan Sarımsakçı, “ABD’nin ilk Türk senatörü olmak istiyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Mükemmel Sarımsakçı’nın projelerinden bazıları

Mükemmel Sarımsakçı’nın projelerinden bazıları

1.Tacikistan’da Serena Otel

2.Kazakistan Saks Fifth Avenue Kazakistan Amun Capital Offices

3.Dallas’ta 274 Key Marriot rezidans ve otel

4.Dallas’ta Alto’da 211 18 katlı ofis kulesi

5.Bakü’de 1.5 milyar dolarlık Yoo-Karma projesini yönetti

6.Romanya’da 100 hektarlık gayrimenkul geliştirme projesi

7.Dallas’ta Butler Brothers Şirketi’nin 101 yıllık binasını 5 yıldızlı otel

8.Oklahoma’daki First National Bank binasının yenilenmesi Nef 163 ve Nef 11

Şubat ayında konuşan Sarımsakçı, “Trump uzun zamandan beri benim idolüm” demişti.

Demokratik Parti’den Dallas Şehir Meclisi üyesi Philip Kingston CNN’e yaptığı açıklamada, “Popüler olmayan kararlar alan bir başkandan bahsediyoruz. Bir iş adamının onunla birlikte iş yapma kararı alması aptalca. Trump hasarlı bir marka” diye konuştu.

Sarımsakçı konu hakkında sessizliğini korurken Trump Hotels yaptığı açıklamada Türk müteahhit ile aralarında bir anlaşmanın resmen hiç olmadığı belirtildi. Dallas’ta yapılacak otelin 50 milyon dolara mal olması ve 2019 yılında açılması bekleniyordu fakat iptal edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.