Joe Biden, Andrew Cuomo hakkındaki taciz suçlamalarının sonucunu bekliyor!

New York Valisi Andrew Cuomo ile ilgili 6 kadının ortaya attığı cinsel taciz iddiaları sebebiyle azil soruşturması açılmasına karar verildi. Konuya ilişkin ilk defa konuşan ABD Başkanı Joe Biden, soruşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini belirtti.
Takip et
Joe Biden, Andrew Cuomo hakkındaki taciz suçlamalarının sonucunu bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vali Cuomo’ya yönelik 6 kadının ortaya attığı cinsel taciz iddiaları üstüne başlayan münakaşa devam ediyor.

Beyaz Saray’da, basın mensuplarının konuyla alakalı sorularına cevap veren Biden “Soruşturma devam ediyor ve bize neler getireceğini görmemiz gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. Demokrat Başkan Biden’ın bu ifadesinin, Cuomo’ya istifa çağrısında bulunan Demokrat Partinin öbür mühim adları ile çelişmesi dikkati çekti.

New York eyaletinin Demokrat Senatörleri Chuck Schumer ve Kirsten Gillibrand, Cuomo’nun New York halkının güvenini kaybettiğini ve istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

Konuya ilişkin ABC’ye değerlendirmede bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ise söz konusu kadınların iddialarının saygıyla ele alınması gerektiğini ve bunun ciddi bir vaziyet olduğunu ifade etti. Pelosi, “Vali, New York’u seviyor, eyaleti efektif bir biçimde yönetip yönetemeyeceği konusunda kalbine bakmalı.” diyerek konuştu.

New York Eyalet Meclisi, 12 Mart’ta, 6 kadının ortaya attığı cinsel taciz iddiaları sebebiyle Cuomo ile ilgili azil soruşturması açılmasına karar vermişti. New York Eyalet Kongresinin 59 mensubu, 11 Mart’ta yayımladıkları ortak açıklamada, taciz iddiaları üstüne, Vali Cuomo’ya istifa çağrısında bulunmuştu. Eyalet Meclisinin Cumhuriyetçi grubu lideri Will Barclay, 9 Mart’ta, hakkındaki taciz iddiaları sebebiyle Cuomo’nun azli için tasarı hazırladıklarını duyurmuştu.

Azil davası sürecinde, soruşturma komitesinin araştırmasından sonra tasarının, oylama için meclis genel kuruluna getirilmesi gerekiyor. Tasarı, 150 sandalyeli meclisten salt çoğunluk olan 76 oyla geçerse 63 kişilik eyalet senatosunda yargılamanın başlaması ve sonunda yapılacak oylamada Cuomo’nun azli için senatonun salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor.

CUOMO HAKKINDAKİ TACİZ İDDİALARI

Vali Cuomo’un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021’de “Medium” isimli internet sitesinde yayımladığı makalede, Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu öne sürmüştü.

New York Times’a 27 Şubat’ta açıklama yapan Cuomo’nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett de 63 yaşındaki valinin geçen baharda kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu iddia etmişti.

Fotoğrafçı Anna Ruch (33), New York Times’a 2 Mart’ta yaptığı açıklamada, Eylül 2019’daki bir düğünde Cuomo’nun kendisine “şaşırtacak ve utandıracak biçimde yaklaşımda bulunduğunu” öne sürmüştü.

Cuomo da 28 Şubat’ta yaptığı yazılı açıklamada, bazı davranışlarının “istenmeyen flört” olarak yanlış yorumlandığını, etrafındakilere daha hassas ve mesafeli yaklaşması gerektiğini anladığını söyleyerek, özür dilemiş fakat istifa etmeyi düşünmediğini kaydetmişti.

Ana Liss ve Karen Hinton isimli iki eski çalışan da 7 Mart’ta Wall Street Journal’a, Cuomo’nun kendilerine uygunsuz davranışlarda bulunduğunu anlatmıştı.

“Times Union” gazetesinde 10 Mart’ta yer verilen haberde de kimliği açıklanmayan bir kadın, 2020 sonlarında Cuomo’nun kendisini valilik konutuna çağırarak, uygunsuz biçimde dokunduğunu iddia etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.