Joe Biden, ABD’nin Omicron varyantı ile mücadele planını açıkladı!

ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki günlerde kış ayının da etkisiyle vaka sayılarında artış olmasını beklediklerini söyledi. Biden, yeni varyant Omicron ile ilgili ABD'nin nasıl mücadele edeceğine ilişkin detayları da paylaştı.
Takip et
Joe Biden, ABD’nin Omicron varyantı ile mücadele planını açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada koronavirüs salgınıyla mücadele için kış planını açıkladı.

Covid-19’un hiç olmaması gerektiği halde siyasi bir mevzu haline geldiğine dikkati çeken Biden, “Aldığımız tedbirler bizi ayırmamalı, birleştirmeli.” mesajını verdi.

Biden, kış ayları için ilk hedeflerinin aşılanmayı hızlandırmak ve kişileri destek doz aşılarını almaya teşvik etmek olduğ unu kaydederek, evde yapılan Covid-19 testlerinin ücretsiz olması için de harekete geçtiklerini kaydetti.

“OMİCRON KAYGIYA NEDEN OLUYOR”

‘‘Bu kış mevsimine geçen kış olduğundan çok daha kuvvetli giriyoruz” diyerek Biden henüz Omicron varyantından ABD’de iki vaka görüldüğünü söyledi ve Omicron’un kaygıya neden olduğunu fakat paniğe neden olmaması gerektiğini belirtti.

ABD’nin dünyanın en iyi aşılarına, ilaçlarına ve bilim insanlarına sahip olduğunu belirten Biden, ‘‘Bu varyantla bilimle ve hızla mücadele edeceğiz, kaos ve kafa karışıklığıyla değil” diyerek konuştu.

Geçen Noel’de ABD’li yetişkinlerin yüzde 1’inden azının aşılı olduğunu, çocukların risk altında bulunduğunu, okulların kapalı kaldığını hatırlatan Biden, bu Noel’de ise yetişkinlerin yüzde 72’sinin aşılandığına, 5 yaş ve üzeri çocuklar için güvenli ve etkili aşılar olduğuna, okulların ise yüzde 99’unun açıldığına dikkat çekti.

Biden, ‘‘Fakat uzmanlar gelecek haftalarda vakaların artacağını belirtiyor. Buna hazırlıklı olmalıyız” uyarısında bulundu.

‘‘KESTİRME YOLDAN GİTMEYECEĞİZ”

Biden, yönetiminin yeni varyantlar sebebiyle ihtiyaç olması halinde Pfizer, Moderna ve Johnson&Johnson ile yeni aşılar ve kuvvetlendirici dozlar geliştirmeleri için acil vaziyet çalışmaları yürüttüğünü kaydetti.

Biden, 5 yaşın altındaki çocukların aşılanmasına başlanması konusunda ‘‘Kestirme yoldan gitmeyeceğiz fakat Gıda ve İlaç Dairesi’nin bunu güvenli ve hızlı biçimde yapması için yetkim dahilindeki her şeyi yapacağım” ifadelerini kullandı.

“200 MİLYON DOZ AŞI DAHA GÖNDERİLECEK”

Dünyanın geri kalanının aşılanmasının önemine dikkat çeken Biden, ABD’nin Güney Afrika dahil ülkelere, dünyadaki bütün ülkelerin yolladığının toplamından daha çok bedava aşı gönderdiğini belirtti.

Biden gelecek 100 günde 200 milyon doz aşının daha gelişmemiş ülkelere gönderileceğini kaydetti; ‘‘Bu yalnızca ahlaki bir yükümlülük değil, Amerikalılar’ı korumanın da bir yolu” diyerek konuştu.

SEYAHATLERDE YENİ DÜZENLEME

Yurt içi ve yurt dışı seyahat koşullarında da yeni düzenlemeler getirdiklerini aktaran Biden, “ABD’ye uluslararası seyahat eden herkes milliyetine ve aşı vaziyetine bakılmaksızın uçağa binmeden 24 saat önce test olacak. Öte Yandan iç hatlardaki uçak, tren ve otobüs yolculuğundaki maske mecburiyetini da kış sonuna kadar uzatıyoruz.” bilgisini verdi.

ABD’DE ÜÇÜNCÜ OMİCRON VAKASI

ABD’de California ve Minnesota’nın sonrasında üçüncü Omicron varyantı vakası Colorado’da görüldü.

Varyanta yakalanan kişinin yakın zamanda Güney Afrika’ya seyahat ettiği, tam aşılı olduğu ve hastalık semptomlarını hafif geçirdiği söylendi.

Minnesota’da görülen vaka ise uzmanlara göre topluluk içinde bulaştığı bilinen ilk vaka oldu. Minnesota kamu sağlığı merkezi vakanın New York’a seyahat eden ve Javits Merkezi’nde bir konferansa katılan tam aşılı bir kişi olduğunu bildirdi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, temas takip sistemini faaliyete geçirdiklerini ve varyantın yayılmasının engellenmesi için konferansa katılanlarla temas kurulduğunu bildirdi.

Minnesota sağlık yetkilileri hastanın 22 Kasım’da hafif semptomlar yaşadığını, 24 Kasım’da Covid-19 testi yaptırdığını ve semptomlarının sona erdiğini bildirdi.

Minnesota Valisi Tim Walz, haberin kaygı verici olduğunu fakat sürpriz olmadığını belirtti.

ABD’de nüfus genelinin yüzde 58,9’u yani 196 milyon kişi tam aşılanmış vaziyette. Dünyanın varlıklı ülkeleri arasında ABD aşı oranı açısından en geride. ABD’de 786 binden fazla kişi Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.