adplus-dvertising

Joe Biden, ABD’de asgari ücretle çalışanlara yüzde 50 zam yaptı!

ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücrete ilişkin kararnameye imza attı. Kararnameye göre, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücret 10,95 dolardan 15 dolara çıkarılacak.
Takip et
Joe Biden, ABD’de asgari ücretle çalışanlara yüzde 50 zam yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın imzaladığı söz konusu kararnamenin, ekonomiyi ve verimliliği teşvik edeceği, işçilerin verimliliğini artırarak daha kaliteli işler üretmeleri neticesi vergi mükellefleri için değer sağlayacağı söylendi.

15 DOLARA ÇIKARILACAK

Açıklamada, federal kurumlarda çalışan işçiler için halihazırda 10,95 dolar olan asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılacağı kaydedildi.

Bütün federal kurumların 30 Ocak 2022’den başlayarak yeni asgari ücret oranını sözleşmelerine dahil etmeleri gerekeceği ifade edilen açıklamada, 30 Mart 2022’ye kadar bütün kurumların söz konusu oranı yeni sözleşmelerde uygulaması gerektiği vurgulandı.

ENFLASYONA ENDEKSLİ OLMAYA DEVAM EDECEK

Açıklamada, asgari ücretin enflasyona endeksli olmaya devam edeceği, böylece ücretin hayat maliyetindeki değişiklikleri yansıtacak biçimde otomatik olarak ayarlanacağı aktarıldı.

Biden, asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik mart ayında onaylanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketine dahil etmek istemiş, Cumhuriyetçilerin yanı sıra bazı Demokratların da “işsizliği artıracağı” gerekçesiyle karşı çıktığı düzenleme, bütçe kurallarına uygun olmadığının kararlaştırılması üstüne destek paketinde yer alamamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.