adplus-dvertising

Joe Biden, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyacak!

ABD'den gelen haberlere göre Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendireceği bildirildi. ABD'li yetkililer Biden'in 24 Nisan'da yapacağı açıklamada "soykırım" ifadesini kullanacağını belirtti.
Takip et
Joe Biden, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gazetenin haberine göre Biden, 1915 olaylarının anma günü olan 24 Nisan’da yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanabilir.

Fakat ismi verilmeyen yetkililer bunun henüz kesinlik kazanmadığını, nihai bir karar verilmediğini ve bu yönde bir bilgilendirme de yapılmadığını; Biden’ın daha önceki başkanlar gibi sembolik bir açıklamayı da seçebileceğini söyledi.

Gazete, Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki’nin de açıklamanın yapılacağı Cumartesi gününden önce ayrıntı vermeyi kabul etmediğini aktardı.

WSJ, Biden’ın “soykırım” demesi halinde bunun Türkiye ile ABD arasındaki gerilimi daha da artıracak “nadir görülen” bir adım olacağını söyledi.

Seçim kampanyasında soykırımı olarak tanıma vaadinde bulunmuştu

Biden, geçen sene Kasım ayında yapılan başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyada, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma vaadinde bulunmuştu.
Wall Street Journal, Biden’ın “soykırım” ifadesini kullanması halinde Türkiye’nin Amerika’daki yerlilere yapılanları gündeme getirmesinin, diplomatik protestoda bulunmasının, ve çok olası olmasa da ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nü kullanmasını yasaklamasının beklenebileceğini söyledi.

Gazeteye konuşan EDAM (Ekonomi ve Dış Politika Incelemeler Merkezi) Başkanı Sinan Ülgen, Türkiye’nin ABD’den ihracata gayri resmi önler koyabileceğine de dikkat çekti.

Türk halkının çoğunluğunun bu konuda hükümetle aynı görüşte olduğunu söyleyen Ülgen “Türk halkı tarihin bu sayfasını yalnızca Ermenileri değil, Balkanlarda etnik temizliğe uğrayan Türkleri de vuran bir trajedi olarak görüyor” şeklinde konuştu.

Önceki başkanlar ne demişti?

Önceki ABD Başkanı Donald Trump ve bir önceki başkan Barack Obama, 1915 olayları için “Büyük Felaket” manasına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.
ABD Başkanları, Bill Clinton’ın görevde olduğu 1993 senesinden bu yana her sene 24 Nisan’da benzer açıklamalar yapıyor.
Öte yandan Ocak ayında başkanlık görevini devralan Biden, henüz Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramadı.

Ermeni büyükelçi heyecanlandı!

Wall Street Journal’a konuşan Ermenistan’ın ABD Büyükelçisi Varuzhan Nersesyan, Biden’ın soykırım ifadesini kullanmasını umduklarını belirtti. ABD’deki Ermeni Birliği Başkanı Bryan Ardouny de “ABD’nin soykırımı tanıması yalnızca ABD’nin insan hakları konularındaki itibarını artırmayacak, aynı zamanda gelecekteki soykırımları da engelleyecektir” diyerek konuştu.

Azerbaycan’ın ABD Büyükelçisi Elin Süleymanov ise Washington’ın bu ifadeyi kullanmasının, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmeye katkıda bulunmayacağına dikkat çekerek “Bu bölgeye yarar sağlamayacaktır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.