Japonya’yı Hagibis Tayfunu Vurdu! Binlerce Kişi Tehlikede

Japonya’yı vuran Hagibis Tayfunu ülkede hayatı felç etti. Binlerce kişi bölgeden tahliye edilecek.

Japonya’da bugün etkisini hissettirmeye başlayan Hagibis Tayfunu sebebiyle bir kişi yaşamını yitirdi. Yüz binlerce kişi için tahliye ikazı yapılırken, 27 bin ev elektriksiz kaldı. Bütün uçak ve tren seferleri iptal oldu.

EVDEN ÇIKMAMA UYARISI YAPILDI

Japonya’da bugün etkisini hissettirmeye başlayan Hagibis Tayfunu, ülkede yaşamı durdurdu. Ülkenin 5 aşamalı ulusal afet değerlendirme sisteminde en üst risk grubunu bildiren ve “süper tayfun” olarak isimlendirilen Hagibis Tayfunu sebebiyle, vatandaşlara günler öncesinden evden çıkmama uyarısı yapıldı.

17 BİN KİŞİ KURTARMA OPERASYONLARINA KATILACAK

Japonya hükumeti ise tayfuna karşı üst düzey alarm düzeyine geçildiğini belirtti. Ülkenin savunma gücü olan SDF’ye (Öz Savunma Kuvvetleri) üye 17 bin personelin muhtemel kurtarma çalışmalarına destek sağlamak için hazır olduğu duyurdu. Mobil telefon operatörlerinin ise, muhtemel elektrik ve internet kesintilerine karşı Tokyo ve etrafındaki eyaletlerde bedava mobil internet servisi sunacağı belirtildi.

Japonya saati ile akşam 18.00’in ardından kuvvetini daha da artıracağı bildirilen tayfun sebebiyle, yerel halka elektrik kesintileri, toprak kaymaları ve su baskınlarına karşı hazır olma uyarısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı