adplus-dvertising

Japonya’da ‘sıcak çarpması’ uyarısı

Japonya’da 37 dereceye ulaşan aşırı sıcaklar, kent sakinlerine zor anlar yaşattı. Çevre Bakanlığı sıcak çarpması uyarısı yayınlarken, halk portatif vantilatörlerle serinleyip bol su içerek sağlık risklerinden korunmaya çalışıyor.
Takip et
Japonya’da ‘sıcak çarpması’ uyarısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’nın farklı kesimlerinde ortalama 3 gündür etkisini sürdüren mevsim normallerinin üstündeki sıcaklıklar, farklı noktalarda kent sakinlerini bunalttı. Toyooka ve Fukui kentlerinde termometreler 37 dereceyi gösterirken, Tottori, Osaka, Nagano, Kofu ve Maebashi kentlerinde 36 derecelik sıcaklıklar gözlendi. Başkent Tokyo ve çevresindeki eyaletlerde sıcaklık değerleri 35 dereceyi buldu, yüksek nemin de etkisiyle hissedilen sıcaklık değerleri 40 dereceye ulaştı. Japonya Çevre Bakanlığı “sıcak çarpması” uyarısı yayınlarken, başkent Tokyo sakinleri portatif vantilatörler kullanarak ve bol sıvı tüketerek sıcak çarpması riskinden korunmaya çalıştı.

Sıcaklar çalışanları daha fazla etkiledi

Tokyo’nun en popüler turizm bölgelerinden Ueno’da Türk yemekleri satan Yakup Baran, aşırı sıcaklara karşın çalışmak mecburiyetinde olduklarını söyleyerek, “7 ve 8. aylar Japonya’nın en sıcak ayları. Sıcaklıklar 35-40 dereceyi buluyor” şeklinde konuştu. “Ne yaparsak yapalım sıcaklardan kaçamıyoruz. Fakat sıvı tüketerek, ince giyinerek, gölgede kalmaya çalışarak korunmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Baran, “Yapacak bir şey yok. Çalışmazsa eve ekmek götüremeyiz” diyerek konuştu.

“Bol su içerek sıvı kaybını azaltmaya çalışıyorum”

Tokyo’nun aşırı derece sıcak olduğunu söyleyen Yuki Arakawa da, “Bol su içerek sıvı kaybını azaltmaya çalışıyorum” diye portatif vantilatörler ile serinlemeyi tercih ettiğini kaydetti. “Bugün gerçekten çok sıcak” diyen Yusaku Abe ise, “Nemin de etkisiyle gerçekten nefes almak bile güçleşiyor. O sebeple bolca su içmeye çalışıyorum. Mümkün olduğunca alışveriş merkezi gibi serin mekanlarda vakit geçirmeye özen gösteriyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.