adplus-dvertising

Japonya’da sel: Tren seferleri iptal edildi

Japonya’da etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle birçok bölgede su baskınları ve toprak kaymaları meydana gelirken, bazı hızlı tren seferleri de askıya alındı.
Takip et
Japonya’da sel: Tren seferleri iptal edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’nın batı kesimleri rekor sıcaklıklarla mücadele ederken, ülkenin kuzeydoğusunu şiddetli yağışlar vurdu. Aomori, Iwate ve Akita eyaletlerinde bugün etkili olan sağanak yağmurlar sebebiyle bölgedeki birçok nehirde su seviyesi kritik düzeye yükseldi. Bazı nehirlerde taşkınlar yaşanırken, meydana gelen toprak kaymaları kara trafiğinde aksamalara neden oldu.

Japonya’da sel: Tren seferleri iptal edildi

Japonya Demiryolları (JR), Tohoku bölgesindeki şiddetli yağmur neticesi Akita İstasyonu ile Morioka İstasyonu arasındaki hızlı tren seferlerini geçici olarak askıya alırken, Yamagata İstasyonu ile Shinjo İstasyonu arasındaki hızlı tren seferlerinde de aksamalar meydana geldiği bildirildi. Şiddetli yağışların yarın sabaha dek süreceğini duyuran Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), riskli bölgelerde yaşayan sakinleri sel ve toprak kayması riskine karşı uyardı. Bölge sakinleri risk uyarıları ve güncel tahliye bilgilerini takip etmeye çağrılırken, ani sel baskını riski karşısında ise içinde bulunulan binanın üst katlarına çıkılması tavsiyesinde bulunuldu.

Japonya’da şiddetli yağışlar geçtiğimiz ay Aichi, Mie, Gifu, Fukuoka, Saga, Oita, Yamaguchi ve Shimane eyaletlerinde etki göstermiş, 500 bini aşkın kişiye yönelik tahliye çağrısı yapılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.