Japonya’da Moderna aşısı için toplama kararı!

Japonya’da içeriğinde yabancı madde saptanan Moderna imalatı 1,6 milyon dozdan fazla yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı toplatılacak.
Takip et
Japonya’da Moderna aşısı için toplama kararı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’li ecza devi Moderna ile Japonya’daki satışı ve dağıtımından sorumlu partneri Takeda, içeriğinde yabancı madde bulunan aşılara yönelik karar aldı. Buna göre muhteviyatında yabancı madde ve şişeciklerinde kirlenme saptanan kullanılmamış 1,6 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı geri toplatılacak.

Japonya Sağlık Bakanlığı önceki hafta, açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde kirlenme, bazı şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, Moderna’nın İspanya’da üretilen ortalama 1,6 milyon dozunun kullanımının tedbir olarak askıya alındığını duyurmuştu.

Takeda ise güvenlik tedbiri olarak İspanya’da aynı imalat bandından çıkan dozların Japonya’daki kullanımına ara verdiklerini bildirmişti.

KULLANIMI DURDURULAN MODERNA SERİSİNDEN AŞI VURULAN İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan Japonya’da iki kişinin, kullanımı durdurulan Moderna serisinden yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı vurulduktan bir müddet sonra yaşamını yitirdiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, içeriğinde yabancı madde saptanması sonrası kullanımı askıya alınan Moderna serisi aşılardan ilk doz vurulan 30 ila 38 yaşlarındaki iki kişinin, bir müddet sonra öldüklerinin belirlendiğini açıkladı.

Ölen kişilere yapılan aşı şişeciklerinde yabancı madde saptanmadığını kaydeden bakanlık, “ölümlerle Moderna aşısı arasında sebepsel ilişkinin henüz bilinmez vaziyetini koruduğunu” bildirdi.

Üretici şirket Moderna ile Japonya’daki satış ve dağıtımından sorumlu partneri Takeda, ölüm sebeplerinin bakanlıkla işbirliği halinde soruşturulduğunu açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.