Japonya’da artan kuş gribi vakaları hükümeti harekete geçirdi!

Japonya’da 2 eyalette yüksek derecede bulaşıcı olduğu söylenen kuş gribi virüsü tespit edilmesinin sonrasında hükümet, risk uyarı seviyesini en yüksek düzeye çıkardı.
Takip et
Japonya’da artan kuş gribi vakaları hükümeti harekete geçirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya koronavirüs salgını ile mücadelesini sürdürürken, Japonya’dan kuş gribine ilişkin haberler geliyor. Japonya’da Akita ve Kagoshima eyaletinde yüksek derecede bulaşıcı olduğu söylenen kuş gribi virüsüne rastlanmasının sonrasında Çevre Bakanlığı risk uyarı seviyesini en üst düzeye çıkardı. Hükümet ülke genelindeki yerel yönetimleri yabani kuşların takibini arttırmaya çağırırken, uzmanlar ise kuş dışkısına dokunanların ellerini yıkamaları ve gargara yapmaları uyarısında bulundu.

Enfekte olan kanatlılarla aşırı temas halinde olmadıkça kuş gribinin insanlara bulaşma olasılığının düşük olduğunu söyleyen yetkililer, buna karşın vatandaşlara ölü bir kuş bulduklarında yerel otoritelere haber verme uyarısı yaptı. Çevre Bakanlığı salgının patlak verdiği Akita ve Kagoshima’daki bölgeleri karantina altına alırken, salgının vaziyetine ilişkin araştırma süreci başlatıldığı bildirildi.

Japonya’da artan kuş gribi vakaları hükümeti harekete geçirdi!

EN BÜYÜK SALGINA NEDEN OLAN TÜR

Japonya’nın Akita eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde ve Kagoshima eyaletindeki bir pirinç tarlasının suyunda yüksek derecede bulaşıcı olduğu söylenen kuş gribi virüsü belirlenmişti. Akita’da belirlenen virüs mutasyonunun, geçtiğimiz kış ülkenin 2005-2006 sezonundan beri gördüğü en büyük kuş gribi salgınına neden olan ölümcül H5N8 türü olduğu açıklanmıştı. Kagoshima’da bulunan mutasyon da H5 türü olarak tanımlanmıştı.

REKOR SAYIDA KANATLI İTLAF EDİLMİŞTİ

Japonya’da 2018 senesinden bu yana ilk defa geçtiğimiz senenin Kasım ayı başında Kagawa’da görülen toplu kuş gribi vakaları kısa zaman içinde farklı eyaletlere sıçramıştı. Yüksek vaka sayıları sebebiyle bazı bölgelerde itlaf çalışmalarına Japonya Öz Savunma Güçleri de (SDF) destek vermişti. Salgın sebebiyle itlaf edilen kümes hayvanlarının sayısının geçtiğimiz sene rekor kırarak 6 milyonu geçtiği açıklanmış, önceki rekorun ise virüsün daha az bulaşıcı bir türü sebebiyle toplam 5.78 milyon tavuğun itlaf edildiği 2005-2006 sezonuna ait olduğu kaydedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.