adplus-dvertising

Japonya sınırlarını turistlere yeniden açtı

Japonya’da hükümet Covid-19 salgını sebebiyle yabancı turistlere uygulanan ülkeye giriş yasağını bugün itibariyle kaldırdı. İlk etapta sadece rehberli turlar ile ülkeyi ziyaret edebilecek turistlerden maske takmaları ve sağlık sigortası yaptırmaları istenecek.
Takip et
Japonya sınırlarını turistlere yeniden açtı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Covid-19 salgını sebebiyle en sıkı sınır önlemleri uygulayan ülkelerden biri olan Japonya, ortalama 2 senelik aranın sonrasında fiilen yabancı turist kabul etmeye başladı. Hükümetin kararı doğrultusunda risk oranına göre 3’e ayrılan ülkeler, mavi, sarı ve kırmızı biçiminde gruplandırıldı.

Japonya sınırlarını turistlere yeniden açtı

Düşük riskli kabul edilen “mavi renk” grubunda olan ülkelerden gelen yolculara karantina ve ülkeye girişte Covid-19 testi koşulu getirilmezken, “sarı renk” grubundaki ülkelerden gelen yolcuların ise 3 doz aşı yaptırmış olmaları koşulu ile karantina ve testten muaf olacağı bildirildi. Aşılandığını belgeleyemeyen kişiler ile yüksek risk grubunda kabul edilen “kırmızı grup” ülkelerinden gelen turistlerden ise karantinaya girmeleri ve Covid-19 testi yaptırmalarının isteneceğini kaydedildi.

Yabancı turistlerin ülkeye girişini şuanlık rehberli paket turlarla sınırlayan hükümet, öte yandan ziyaretçilerden özel sağlık sigortası yaptırmalarının ve maske takmalarının isteneceğini duyurdu.

Sınırlarını kapatmıştı

Covid-19 salgını sebebiyle bütün yabancı uyrukluların ülkeye girişini askıya alan Japonya, daha sonra kademeli olarak iş insanlarını ve öğrencileri tekrardan ülkeye kabul etmişti. Buna karşın turistlere yönelik giriş yasağının sürmesi uluslararası toplumda eleştirilere neden olmuştu. Son olarak geçtiğimiz ay ABD, Avustralya, Singapur ve Tayland’dan gelen yolcuları içeren deneme turlarının düzenlendiği kamuoyuna yansımış, Taylandlı grubun turu, bir katılımcının virüs testinde pozitif netice vermesinden sonra iptal edilmişti.

Japonya sınırlarını turistlere yeniden açtı

Japonya’da dün belirlenen 16 bin 813 Covid-19 vakası, toplam vaka sayısını 9 milyon 11 bin 259’a taşırken, 23 kişinin daha yaşamını kaybetmesiyle ölü sayısı da 30 bin 860’a yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.