adplus-dvertising

Japonya, nükleer santrali kapattı

14 Nisan 2021, 08:38 tarihinde eklendi
Japonya'da Kaşiwazaki-Kariwa Nükleer Santrali güvenlik sebebiyle tamamen kapatıldı. Santral tekrar faaliyete geçirilmeyecek.
Takip et
Japonya, nükleer santrali kapattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’nın kuzeybatısındaki Kaşiwazaki-Kariwa Nükleer Enerji Santralinin “ciddi güvenlik açıkları” nedeniyle tekrardan imalata geçmesi yasaklandı.

Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA), kuzeybatıda Niigata eyaleti kıyılarındaki Tokyo Electric Power (TEPCO) firması bünyesindeki tesisin faaliyetlerini tekrardan başlatılmaktan men etti.

Buna göre, Kaşiwazaki-Kariwa santralinde muhafaza edilen nükleer yakıt taşınamayacak ve tesisteki reaktörlere aktarılamayacak. Yasağın en az bir sene süreceği kaydedildi.

NRA’ya göre, bütün reaktörleri devre dışı olan santralin, Mart 2020’den beri, “kusurlu takip sistemi” nedeniyle 15 farklı noktada “yetkisiz girişe” karşı “savunmasız” olduğu belirlenmişti.

Kyodo ajansı, Japon Denizi kıyısında bulunan ve dünyanın en büyük santrallerinden kabul edilen 7 reaktörlü nükleer kompleks için verilen resmi kararın TEPCO’nun mali planlarına zarar vereceğini bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.