adplus-dvertising

Japonya hükümetinden Rusya’ya ‘sınır dışı’ tepkisi

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Rusya’nın 8 Japon diplomatı sınır dışı etme kararını diplomatik olarak protesto ettiklerini söyleyerek, ikili ilişkilerin bozulmasından tamamen Rusya’nın sorumlu olduğunu belirtti. Matsuno, Moskova’nın eylemini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.
Takip et
Japonya hükümetinden Rusya’ya ‘sınır dışı’ tepkisi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’nın, Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle uygulanan yaptırımlar doğrultusunda diplomatlar da dahil 8 Rusya vatandaşını sınır dışı etmesinin sonrasında Rusya’nın da 8 Japon diplomat için aynı kararı alarak misilleme yapması, Tokyo-Moskova arasında gerilimi artırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Moskova’daki 8 Japon diplomatı sınır dışı etme hamlesini değerlendiren Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, kararı diplomatik yollardan protesto ettiklerini belirtti.

Moskova’nın kararını “kabul edilemez” olarak nitelendiren Matsuno, ikili ilişkilerin bozulmasından izlediği politikalar sebebiyle tamamen Rusya’nın sorumlu olduğunu ifade etti. Sınır dışı edilmesine karar verilen Japon diplomatların kimliği ile alakalı ayrıntı paylaşmayan Matsuno, listeye Japonya’nın Rusya Büyükelçisi Toyohisa Kozuki’nin dahil olmadığını söylemekle yetindi.

Beklenen oldu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının sonrasında Kiev’le dayanışma içinde olunduğunu göstermek maksadıyla Rus diplomatları sınır dışı etme kararı alan ülkeler arasına Japonya da katılmıştı. Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan 8 Nisan’da yapılan açıklamada, aralarında diplomatların da bulunduğu 8 Rusya vatandaşının sınır dışı edileceği bildirilmişti. Japonya’nın kararının sonrasında Moskova’nın karşılık olarak Rusya’daki Japon diplomatları sınır dışı edeceğini öngören hükümetin, bu sebeple sınır dışı edilecek adları titizlikle ele aldığı kamuoyuna yansımıştı.

Ülkeyi terk etmeleri istenen 8 Rusya vatandaşı 20 Nisan’da Japonya’dan ayrılmıştı. Bu gelişmelerin sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, 8 Japon diplomatın sınır dışı edileceğini duyurmuştu. Moskova’nın adımı “misilleme” olarak yorumlanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.