Japonya Başbakanı Türkiye yaptığı nükleer enerji teklifine pişman!

Japonya’da 11 Mart 2011’de yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Fukuşima felaketi esnasında başbakan olan Naoto Kan, o dönem Türkiye’ye gelip nükleer enerjiyi tavsiye ettiği için pişman olduğunu belirtti
Takip et
Japonya Başbakanı Türkiye yaptığı nükleer enerji teklifine pişman!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’da 11 Mart 2011’de yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Bölgede yaşayan on binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek mecburiyetinde kalmıştı. Felaketin 10. senesinde eski Başbakan Junichiro Koizumi ile beraber basın toplantısına katılan Kan, Japonya’nın Türkiye dahil öbür ülkelere sattığı nükleer santral projeleri hakkındaki soruya, “Başbakanlığım esnasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye’ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya’dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam” biçiminde yanıt verdi.

Fukuşima’dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse bu şekilde bir satışta kesinlikle bulunmayacağını belirten Kan’a bir zamanlar hasmı olan bir öbür eski başbakan ve nükleer enerji karşıtı Junichiro Koizumi de destek çıktı.

Koizumi, Japon bakanlık yetkililerinin uzun seneler nükleer enerji ile alakalı kendisi de dahil herkesi aldattığını öne sürdü.

Fukuşima felaketinin üstünden zaman geçtikten sonra şu an istifa etmiş olan eski Başbakan Şinzo Abe ile golf oynadıkları bir esnada onu Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın (METI) nükleer enerji ile alakalı uyardığını hatırlatan Koizumi, “Doğruları söylemiyorlar. Nükleer enerjiyi ‘güvenli, düşük maliyetli ve temiz’ olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösteriyorlar. Abe’ye ‘Onların seni aldatmasına izin verme’ dedim” dedi.

2013 senesinde Türk hükümetinin Şinzo Abe hükümetiyle imzaladığı ve Japonya’nın Fransız Engie konsorsiyumuyla ortak geliştirdikleri Sinop nükleer santral projesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın fizibilite çalışmasına takılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019’da Japonya ziyareti öncesinde verdiği bir demeçte “Hem maliyet hem de takvim bakımından başlangıçtaki anlaşmayla uyum içinde olmayan bir tablo ile karşılaşıldığını” söylemiş ve projenin ilerlemediğini teyit etmişti.

Naoto Kan, Haziran 2010-Eylül 2011 arasında Japonya’da başbakanlık görevini üstlendi. Bu dönemde 11 Mart 2011’de yaşanan deprem ve ardından oluşan tsunami sebebiyle Fukuşima’daki Daiichi nükleer santralinde yaşanan patlama ve sonrasındaki çevre felaketinin faturası kendisine çıkarılmıştı.

2001-2006 arası Başbakanlık yapan Junichiro Koizumi ise açıksözlüğü ve nükleer karşıtlığıyla tanınıyor. Aynı zamanda on sene önce Fukuşima’da oluşturulan nükleer atığın ve oluşturduğu çevre kirliliğinin temizlenmesi için çalışan Çevre Bakanlığının şu an başındaki kişi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.