adplus-dvertising

Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin ve Kuzey Kore eksenli güvenlik problemleri başta olmak üzere ikili işbirliğini derinleştirmek üzere Japonya’nın başkent Tokyo’da bir araya gelen Japonya Başbakanı Fumio Kishida, “ABD, Hint-Pasifik bölgesindeki angajmanını güçlendirmeye devam edeceğini gösterdi” şeklinde konuştu.
Takip et
Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Güney Kore ve Japonya’dan oluşan Asya seyahati dolayısıyla başkent Tokyo’da bulunan ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kishida ile gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme olan toplantının basına açık olan bölümünde basın mensuplarına konuşan Biden, ülkesinin Japonya’ya yönelik savunma kalkanı sağlama politikasına tamamen bağlı olduklarını söyleyerek, “Bugünün ve geleceğin zorluklarıyla beraber yüzleşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve

Biden öte yandan Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına karşı Japonya hükümetinin verdiği demokrasi yanlısı tepkiden memnuniyet işittiğini da belirtti. Japonya’nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’daki savaştan sorumlu tutmak ve ortak demokratik değerleri savunmak için öbür G7 ortaklarıyla beraber çalıştığını söyleyen Biden, Kishida’ya kuvvetli liderliği ve Ukraynalılara verdiği destek için teşekkür etti.

“Dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez”

Biden’ın ziyaretini memnuniyetle karşılayan Kishida, ziyarete atıfla “Vaziyet ne olursa olsun, ABD Hint-Pasifik bölgesindeki angajmanını güçlendirmeye devam edeceğini gösterdi” dedi. Rusya’nın Ukrayna işgaline de değinen Kishida, “Statükoyu değiştirmek için güç kullanmanın dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve

Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve

Yoğun gündem

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede ulusal ve bölgesel meseleleri masaya yatıran liderlerin, Rusya’nın Ukrayna işgali, Kuzey Kore’nin yarattığı güvenlik tehdidi, Tayvan Boğazı’ndaki vaziyet ve Çin’in bölgede artan askeri varlığı dahil pek çok konuyu ele aldığı öğrenildi. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Biden’ın, “Kishida’nın Rusya’nın Ukrayna işgaline cevap verme konusundaki liderliğini ve Japonya’nın savunma kabiliyetlerini kuvvetlendirme kararlılığını memnuniyetle karşıladığı ve kuvvetli bir ABD-Japonya ittifakının Hint-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın temel taşı olduğuna dikkat çektiği” kaydedildi.

Açıklamada öte yandan, “İki lider, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) nükleer ve balistik füze programı ve Çin’in uluslararası hukuka karşı giderek artan zorlayıcı davranışları da dahil olmak üzere güvenlik problemleri karşısında işbirliği içinde çalışma ve gelişmekte olan teknolojiler, tedarik zincirlerinin güvenliği ve temiz enerji gibi alanlarda işbirliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldılar” ifadelerine yer verildi.

Barışçıl çözüm isteği

Japonya Başbakanı Kishida ve ABD Başkanı Biden’dan ikili zirve

Görüşmenin sonrasında Biden ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kishida, “Japonya ve ABD’nin, Doğu ve Güney Çin denizlerindeki statükoyu değiştirmeye yönelik her türlü tek taraflı girişime karşı olduğunu” ifade ederken, Biden ile beraber Tayvan Boğazı’nda barış ile istikrarın ve bölgedeki probleme barışçıl çözümün önemi konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Kishida öte yandan önümüzdeki sene Japonya’da düzenlenecek G7 zirvesinin Hiroşima’da yapılacağını da kamuoyuna duyurdu. Biden ise Japonya ve ABD’nin iki büyük demokrasi ve iki büyük ekonomik güç olduğunu söyleyerek, ülkeler arasındaki işbirliğini savunma da dahil daha da ileri taşıyacaklarını ifade etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.