adplus-dvertising

Japonya Başbakanı Kishida, Finlandiya Başbakanı Marin ile görüştü

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile bir araya gelerek, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınayıp kurallara dayalı küresel düzeni tehdit eden bu krize beraber cevap verme konusunda mutabık kaldı.
Takip et
Japonya Başbakanı Kishida, Finlandiya Başbakanı Marin ile görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırılar gündemdeki tazeliğini korurken, Rusya tehdidine karşı NATO’ya üyelik başvurusu yapmaya hazırlanan Finlandiya’nın Başbakanı Sanna Marin Japonya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile yaptığı ilk yüz yüze görüşmede Finlandiya’nın NATO’ya katılma planlarından bahsettiği öğrenilen Marin, olası üyeliğin evrensel değerleri paylaşan uluslararası toplumu güçlendireceğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını şiddetle kınayarak, kurallara dayalı küresel düzeni tehdit eden bu krize beraber cevap verme konusunda mutabık kalan liderlerin, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çalışma konusunda da görüş birliğine vardığı söylendi.

Öte yandan, Marin’in, ülkesinin Kuzey Kore’nin füze denemeleri ve nükleer programı konusunda “çok endişeli” olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

“İşbirliğini derinleştireceğiz”

Finlandiya Başbakanı Marin ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Kishida, “Avrupa’nın ve Hint-Pasifik bölgesinin güvenliğini birbirinden ayrılamaz görüyor ve statükoyu dünyanın herhangi bir yerinde zorla değiştirmeye yönelik tek taraflı girişimlere karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı. Kishida açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığına cevap verme konusunda ve ‘özgür ve açık’ bir Hint-Pasifik vizyonunu gerçekleştirmede Finlandiya ile işbirliğini derinleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Başbakan Marin ise Avrupa Birliği’nin (AB) bir mensubu olarak Finlandiya’nın Rusya’ya uygulanan yaptırımlara destek verdiğini söyleyerek, “Rusya açıkça uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni ihlal ediyor. Bu, başta BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir mensubu dahil hiçbir ülkeden kabul edilemez” şeklinde konuştu. Veto yetkisinin kötüye kullanılması sebebiyle BM Güvenlik Konseyi’ne yönelik “genel hayal kırıklığı” yaşadığını söyleyen Marin, “Konseyi şeffaf, daha etkili ve temsil kabiliyeti daha kuvvetli hale getirmek için reform yapmalıyız” çağrısında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişiminin sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in farklı ülkelere genişleme planları yaptığı ileri sürülmüş, Finlandiya ve İsveç’in güvenlik kaygılarıyla NATO’ya üyelik başvurusu yapacağı kamuoyuna yansımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.