adplus-dvertising

Japonya, 2023 G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2023 senesinde yapılacak G7 Zirvesi’ne ülkesinin 19-21 Mayıs tarihleri arasında Hiroshima’da ev sahipliği yapacağını açıkladı.
Takip et
Japonya, 2023 G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2023 senesinde yapılacak G7 Zirvesi’nin 19-21 Mayıs tarihleri arasında Hiroshima’da gerçekleştirileceğini açıkladı. Bu seneki G7 Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Almanya’da açıklama yapan Başbakan Kishida, gelecek seneki toplantıya atıfta bulunarak, “Zirveyi, G7 liderlerinin Hiroshima’da meydana gelen nükleer silah felaketinin kesinlikle tekrarlanmaması konusunda kuvvetli bir kararlılık göstermesi için bir vesile haline getirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Gelecek sene düzenlenecek zirvenin evrensel değerlere ve kurallara dayalı yeni bir düzen yaratma çabalarına öncülük edeceğine inandığını söyleyen Kishida, atom bombası sebebiyle zarar gören Hiroshima kentinin barışa yönelik çabalara öncülük etmede simgesel bir önem taşıdığını ifade etti.

Gelecek sene düzenlenecek olan G7 Zirvesi, 2016’da Japonya’nın Mie Eyaleti’nde düzenlenen son toplantının sonrasında ülkede yapılan 7’inci zirve olacak. İngiltere, Fransa ve ABD dahil 3 nükleer gücün yanı sıra Kanada, Almanya, İtalya, Japonya ve Avrupa Birliği liderleri dünya gündemini Hiroshima’da ele alacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.