adplus-dvertising

Japonya 124 yılın en sıcak 2’inci yazını yaşadı

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkenin 1898’den bu yana görülen 2’inci en sıcak yaz mevsimini yaşadığını açıkladı.
Takip et
Japonya 124 yılın en sıcak 2’inci yazını yaşadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya bu yaz öldürücü sıcaklık değerleriyle mücadele ederken, ülkede 1898’den bu yana görülen ikinci en sıcak yaz mevsiminin yaşadığı açıklandı. Bu senenin Haziran ve Ağustos ayları arasındaki verilere dayalı bir rapor yayınlayan Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), yaklaşık sıcaklık değerlerinin normalden 0,91 santigrat derece daha sıcak olduğunun belirlendiğini duyurdu. JMA, söz konusu alanda istatistiki verilerin kayda alınmaya başladığı sene olan 1898’den bu yana ülkede görülen en sıcak ikinci yaz ayının bu sene meydana geldiğini kaydederken, ülke genelindeki en sıcak yazın ise 2010’da görüldüğünü hatırlattı.
Sebebi küresel ısınma olabilir
Özellikle ülkenin Okinawa ve Anami bölgelerinde gözlenen sıcaklık değerlerinde artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, yüksek sıcaklıkların Japonya’nın güneyini etkileyen Pasifik yüksek basınç sisteminden kaynaklandığını söyledi. Öte Yandan küresel ısınmanın da aşırı sıcaklık değerlerinin görülmesine neden olmuş olabileceği kaydedildi.
Japonya’da termometreler bu yaz 40,4 dereceyi bulan ölümcül sıcaklık değerlerini göstermiş, en az 12 kişi aşırı sıcaklar sebebiyle yaşamını yitirmişti. Binlerce kişi ise sıcak çarpmasına bağlı semptomlar sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.