Japon milyarder, SpaceX ile 8 kişiyi aya gönderecek!

Ay’a gidecek ilk turist olmaya hazırlanan Japon milyarder Yusaku Maezawa, 8 gönüllünün ücretini karşılayacağını duyurdu. SpaceX’in Ay yolculuğu için müracaatların 14 Mart’ta sona ereceği açıklandı. Meşhur milyarder geçen yıl de Ay’a götürmek için yaşam arkadaşı aradığını belirtmiş, ardından vazgeçmişti.
Takip et
Japon milyarder, SpaceX ile 8 kişiyi aya gönderecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2023 senesinde gerçekleşecek Elon Musk’ın Ay’a turizm planı için ilk gidecek turist Yusaku Maezawa olarak açıklanmıştı. Japon milyarder Yusaku Maezawa yaptığı açıklamada SpaceX’in Starship roketiyle planlanan ay gezisine katılmak için halktan sekiz kişiyi seçeceğini duyurdu.

Maezawa bütün yolculuğun bedelini kendi ödeyeceğini duyurdu. Japon girişimci 1998’de Start Today’i kurmuştu ve 2004’te şu anda Japonya’nın en büyüğü olan çevrimiçi moda perakende web sitesi Zozotown’u yaşama geçirmiş ve ardından servetine servet katmıştı.

MÜRACAATLAR 14 MART’TA SONA ERECEK

Turizm için ay yolculuğu 3 gün sürecek. Önce aya uçulacak sonrasında yörüngede dönülecek ve ardından dünyaya geri dönülecek. Maezawa, müracaatların 14 Mart’a kadar süreceğini, mülakatların ise Mayıs ayında tamamlanmasını beklediklerinin altını çizdi.

Müracaat için ülke ismi, e-posta adresi ve bir profil fotoğrafı gerekiyor. Son görüşmede ise tıbbi kontrol gerçekleştirilecek. Maezawa için en mühim kriter destekleyici ve istekli adaylar görmek.

DAHA ÖNCEDEN DE YAŞAM ARKADAŞI ARIYORDU

Milyarder geçtiğimiz yıl de uzay yolculuğunda kendine yaşam arkadaşı arıyordu. Japon milyarder müracaatta bulunacaklardan 20 yaşın üstünde olmalarını, erkek arkadaşlarının bulunmamasını ve “uzaya alaka duymalarını” istemişti.

Maezawa yolculuk için müracaat yapan 27 bin 722 kadına teşekkür etmiş, bu kararı kişisel sebeplerle aldığını açıklamış ve vazgeçmişti.

TWİTTER’DA PARA DAĞITACAĞINI DUYURMUŞTU

Yusaku Maezawa sıra dışı medyatik davranışlarıyla biliniyor. 2017’de Jean-Michel Basquiat’ın bir tablosuna 111 milyon dolar ödeyen Yusaku Maezawa, 2018 sonunda paranın mutluluk getirip getirmeyeceğini görmeleri için Twitter’da 1000 takipçisine toplam 9 milyon dolardan fazla para dağıtacağını açıklamıştı.

Yusaku Maezawa, talihlileri Twitter’daki mesajını retweet’leyen 4 milyondan fazla kişi arasından çekilişle tespit edeceğini duyurmuştu. Maezawa’nın duyurusu en çok RT’lenen tweet olmuş, 1000 takipçiye Ocak 2019’da ödeme yapıldığı bildirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.