adplus-dvertising

Jandarma’dan tarihi eser kaçakçılarına operasyon

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince tarihi eser kaçakçılarına yönelik gerçekleştirilen operasyonda eski İslam devletleri, Roma ve Bizans dönemlerine ait toplam 715 tane sikke ele geçirildi. Tarihi eserleri satmaya çalışan 8 şüpheli şahıs gözaltına alındı.
Takip et
Jandarma’dan tarihi eser kaçakçılarına operasyon
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kimliği belirsiz şüpheli şahısların ellerinde bulunan tarihi eserler için müşteri aradıkları bilgisini aldı. Yapılan istihbari çalışmalar ve takip sonucunda; zanlıların Eyüpsultan ilçesinde ikamet ettikleri tespit edildi.

Jandarma ekipleri, tarihi eserleri satabilecekleri müşteri arayışında olan zanlıları suçüstü yakalamak için yakın takibe aldı. Kimlikleri gizleyerek zanlılarla alıcı gibi irtibata geçildi. Elindeki tarihi eserleri satma umuduyla buluşma yerine giden zanlılar suçüstü yakalandı. Kıskıvrak yakalanan 8 zanlının üzerlerinde ve araçlarında yapılan aramalarda; toplamda 715 tane gümüş sikke ele geçirildi.

Yunan, Roma ve Bizans Dönemine Ait Tarihi Eserler Ele Geçirildi

Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce yapılan araştırmasında, müzelik değerde oldukları, yurtiçinde alım-satımının ve yurtdışına çıkarılmasının yasak eserler kapsamında olduğu belgelendi. 600 tane sikkenin Saruhanoğulları, Germiyanoğulları ve Karesioğulları ile İlhanlılar dönemine, 115 tane sikkenin ise Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu belirlendi. Eserler, 2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası kapsamında koruma altına alındı. Yakalanan 8 şahıs ifadelerinin alınmasının sonrasında adliyeye sevk edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.