James Webb Teleskobu uzaya fırlatılıyor!

Hubble’ın halefi olan James Webb Uzay Teleskobu, 20 senelik çalışmanın ve birçok ertelemenin sonrasında bugün uzaya fırlatılacak.
Takip et
James Webb Teleskobu uzaya fırlatılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ortalama 10 milyar dolarlık projeyle, ilk yıldızlar ve galaksilerin nasıl oluştuğu ile güneş sistemi dışındaki gezegenlerin keşfi amaçlanıyor.

Geliştirilme süreci 1996 senesinde başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bugün öğlen saatlerinde uzaya fırlatılacak ve NASA tarafından canlı yayınlanacak.

2007 senesinde yola çıkması planlanan teleskop, defalarca büyük değişikliklere uğramış, fırlatma tarihi de devamlı ertelenmişti.

James Webb, 1990’dan beri yörüngedeki görevini sürdüren ve çeşitli gök cisimlerinin eşsiz görüntülerini kaydeden emektar Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak.

BÜTÇESİ 10 MİLYAR DOLAR

İsmini NASA’nın eski yöneticilerinden James Webb’den alan teleskobun merkez parçası 6,5 metre genişliğinde ve altınla kaplanmış berilyumdan yapılan 18 küçük altıgen aynadan oluşuyor.

Bu parçalar, evrenin en uzak noktalarından gelen kızılötesi ışığı yansıtmak için optimize edildi. Projede 10 binden fazla kişi çalıştı. Bütçesi ise giderek arttı ve ortalama 10 milyar dolara ulaştı. Yapımı ortalama 20 sene süren teleskop, NASA’nın en uzun süreli projelerinden biri oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.