İzmit Körfezi’nde oluşan turuncu tabaka doğa olayı!

İzmit Körfezi'nin sahil bölümünde meydana gelen turuncu renkli tabaka ile alakalı Körfez Belediyesi'nden yapılan açıklamada, tabakanın doğal bir olay sonucunda meydana geldiği bildirildi.

İzmit Körfezi, Körfez ilçesi sahillerinde deniz yüzeyin turuncu bir tabaka oluştu. Meydana gelen vaziyet ardından Konuyla ilgli Körfez Belediyesi’nen yapılan açıklamada, vaziyetin doğal bir süreç olduğu söylendi. Çevreye duyarlı vatandaşlarımızın alakasını çeken turuncu tabakayla alakalı olarak Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü ve Çevre Yüksek Mühendisi Ali Osman açıklamalarda bulunarak, “Besin elementleri yönünden zengin ve sıcaklığın fazla olduğu ortamlarda ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında bir ya da birkaç fitoplankton türünün aşırı çoğalması neticesi denizde oluşan doğal bir olaydır. Bu mikroorganizmalar normalde tek başına çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır, fakat yoğun bir biçimde bir araya geldiklerinde deniz yüzeyinde renkli bir tabaka yaratırlar. Yani oluşan tabaka bir kirli su tabakası değil, bir mikroorganizma tabakasıdır. İzmit Körfezi’nin farklı kesimlerinde her sene bu zamanlarda bu olay görülmektedir” şeklinde konuştu.

Sürecin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Osman, “Bu tabakanın oluşmasında arıtma tesisleri yapılmadan önce denize verilen azot ve fosfor içeren atık suların bir miktar etkisi olabilir. Bunun neticesinde denizde var olan mikroorganizmalar uygun sıcaklık, azot ve fosfor gibi elementleri yeterli miktarda bulduklarında aşırı çoğalmakta ve kırmızı yahut turuncu renkte bir tabaka oluşmaktadırlar. Netice olarak bu renk tabakalarının oluşmaması için denizin doğal arıtım sürecinin beklenilmesi gerekmektedir” diyerek konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı