adplus-dvertising

İzmit Körfezi siyaha büründü

13 Haziran 2022, 11:14 tarihinde eklendi
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) atıkları, sağanakla beraber denize karıştı.
Takip et
İzmit Körfezi siyaha büründü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dilovası ilçesinde bulunan Kömürcüler OSB’den çıkan atıklar, yağış ile beraber önce dereye, sonra da denize ulaştı. Bunun sonrasında İzmit Körfezi bir anda siyaha büründü. Denizin rengini görerek endişeye kapılan vatandaşlar, her yağışın sonrasında bu manzarayla karşılaştıklarını ve buna bir tedbir alınması gerektiğini belirtti.

İzmit Körfezi siyaha büründü

İzmit Körfezi siyaha büründü

Marmara Denizi’ni hunharca kirletiyorlar”

Dilovası’nda bir çevre felaketiyle kaşı karşıya olduklarını belirten Gebze-Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Başkanı İsmail Sami, “Bu görülen kirli su, Marmara Denizi’ni kirletiyor. Bu kirli suyun nedeni, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi. Kömürcüler OSB’nin kapatılacağı belirtildi, maalesef kapatılmadı. Kömür işletmelerinin sayıları düştü ama hepsiyle kapatılmadı. Bunun için de her yağmurda biz bunu yaşıyoruz. Marmara Denizi’ni bu şekilde hunharca kirletiyorlar. Yetkililerden bir an önce oranın kapatılmasını istiyoruz. Verilen sözün tutulmasını istiyoruz. Bu alanın kaldırılacağı belirtildi, karma OSB olma olasılığı var. Yapmayın, o bölgenin yan tarafına TOKİ yapılacağı belirtiliyor. Karma OSB’nin olması oradaki insanlara rahat vermeyecektir. Orayı kaldırın, bu belayı Dilovası ilçesinin başından hepsiyle atın, herkes rahatlasın. Bugün biter de yarın gene başlar. Karma OSB’de kimin ne yaptığı nasıl denetlenecek? Kömürcüler OSB yalnızca kömür işletiyordu. Karma OSB olmasını da istemiyoruz. Bir an önce Organize Sanayi Bölgesi’nin kapatılmasını istiyoruz. Düzenli konut alanları ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Düzenli konut alanları istiyoruz. Bu kirlilik Kömürcüler OSB’den Çatalçeşme Deresi’ne iniyor. Oradan da maalesef Marmara Denizi’ni kirletiyor. Marmara Denizi’nde müsilaj, kirlilik, oksijenin kaybolması gibi büyük sorunlar varken maalesef her yağmur yağdığında bunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

İzmit Körfezi siyaha büründü
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.