adplus-dvertising

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün paylaştığı öncesi/sonrası fotoğraflarında, İzmir Seferihisar’da 2009 senesinde ve Foça’da 2017 senesinde yanan alanlar da yer aldı. Yanan alanların geçen süre zarfında yeşillenmesi umutlandırırken, İzmir Orman Bölge Müdür Zafer Derince iki alana toplamda 920 bin tane fidan dikildiğini söyledi.
Takip et
İzmir’in yanan alanları yeşillendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde İzmir, Muğla, Kütahya, Denizli, Çanakkale, Balıkesir ve Antalya’da geçmiş senelerde yanan alanların yandıktan sonraki ve mevcut vaziyetlerinin fotoğraflarını paylaştı. Paylaşımda, İzmir’de 2009 senesinin ağustos ayında yanan 956 hektarlık Seferihisar Doğanbey yangını ve 2017 senesinin nisan ayında yanan 98 hektarlık Foça Kızıldağ yangını yer aldı. İki alanın yangından sonra ve yakın zamanda çekilen fotoğrafları sevindirdi. İzmir Orman Bölge Müdür Zafer Derince, Seferihisar’daki yanan alana 800 bin tane, Foça’daki yanan alana da 120 bin tane fidan dikildiğini ifade etti.

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

Yangına dayanıklı türler de dikildi

Herhangi bir alan orman yangını sonucunda zarar gördüğünde hemen o alanda çalışmalara başladıklarını vurgulayan Derince, yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Önce, hangi tür fidanların dikileceği, hangi taktikle alanın yeşillendirileceği konusunda planlama yapıyoruz. Planlamalar sonucunda sahayı boşaltıyoruz ve fidan dikimi ve doğal gençleştirme taktikleriyle alanı ağaçlandırıyoruz. Örneğin 2009 senesinde Seferihisar Doğanbey’de yangın çıkmıştı. Bu yangın sonucunda 956 hektarlık zarar görmüş alanı hemen boşalttık, sürdük ve 800 bin tane fidan diktik. Şu anda o alan yeşillenmiş durumda. Hatta fidanları diktiğimizde onları kaderlerine de terk etmiyoruz. 5 yıl boyunca bir çocuk yetiştirme hassasiyetiyle çapalıyoruz, otlarını alıyoruz, üstüne baskı yapan farklı türler varsa onları da kesiyoruz. Kendi biyolojik bağımsızlığına erinceye kadar bakımlarını yapıyoruz. 2017 senesinde da Foça Kızıldağ mevkiinde bir yangın oldu. Yangında, 98 hektarlık alan zarar gördü. Aynı biçimde bu yangında da planlamacı arkadaşlarımız faaliyete geçti ve çalışmaları yaptı. Burada değişik türlerde 120 bin tane fidan diktik. Bu fidan dikme çalışmalarını yaparken, bundan sonraki yangınlarda yol kenarından gelebilecek yangınlara da cephe oluştursun diyerek yangına daha dayanıklı türleri diktik. Böylece hem yangına dirençli ormanlar yaratıyoruz hem de ormanları eski haline getirmeye çalışıyoruz” bilgisini verdi.

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

“Vatandaşlarımız siteden görebilir”

Bir alan yandığında, o alanda yalnızca ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığını kaydeden Derince, “Vatandaşlarımız şunu bilsin ki; yanan orman alanlarının 1 santimetrekaresi dahi başka bir maksatla kullanılamaz. Dolayısıyla yanmış her alan ağaçlandırılıyor. Orman Genel Müdürlüğümüzün sitesinde de bunu vatandaşlarımız görebilir. Alanın yanmadan önceki hali, yandıktan sonraki hali ve sonrası mevcut. Foça ve Seferihisar örneklerinde olduğu gibi yanan her alanı ağaçlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

“Uzun zaman alıyor”

Derince, orman yangınlarını önleme maksatlı da vatandaşlara şu uyarılarda bulundu: “Ormanlar ülkemizin akciğerleri. Yangın söndürmekten ziyade önce yangının çıkmaması mühim. Bu da vatandaşlarımızla işbirliği içerisinde olmamıza bağlı. Dolayısıyla vatandaşlarımız bağ bahçe temizliği yaparken, piknik yaparken, sigara içerken dikkatli olmalı. Bağ bahçe temizliği ateşle yapılmamalı. Yanıcı madde ve yangına sebebiyet verecek izmarit gibi maddeleri gelişigüzel fırlatmamalılar. Pikniklerin de piknik için ayrılmış alanlarda yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımız herhangi bir yangın yahut duman gördüklerinde 112 yahut 177 hatlarından ihbarda bulunabilir. Ormanlarımız çok büyük emekle yetiştiriliyor. Yandıktan sonra eski haline getirmek için uzun süre gerekiyor.”

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

Gölet ve havuz uyarısı

Öte yandan helikopterlerin yangın söndürmek için kullandığı gölet ve havuzlara vatandaşların girmemesi konusunda mühim bir uyarıda daha bulunan Derince, “Helikopterlerimizin yangın söndürmede kullandığı gölet ve havuzlar var. Vatandaşlarımız can güvenlikleri açısından asla bu havuzu kullanmasın. Bu havuzlarımız yüzmeye, serinlemeye dönük müştemilatı olmayan havuzlardır. Can güvenliği açısından çok risklidir. Alanda oluşan yosunlar sebebiyle içerisine giren çıkamıyor ve can kayıpları oluşabiliyor. Öte yandan bu havuzlarımız yüzmek için hijyenik değil. Yalnızca yangın söndürmek için kullanılan alanlar” sözlerine yer verdi.

İzmir’in yanan alanları yeşillendi

Seferihisar yangını

Seferihisar Doğanbey mevkiinde, 10 Ağustos 2009’da başlayan ve 17 saat sonra söndürülebilen orman yangınının izleri silindi. Yanan 956 hektarlık orman alanına kızılçam, fıstık çamı, servi gibi türler ile aromatik bitkilerden oluşan 800 bin tane fidan dikildi.

Foça yangını

Foça ilçesi Kızıldap mevkiinde, 17 Nisan 2017 günü çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyümüş, İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün 50 tane arazöz, 15 tane ilk müdahale aracı, 10 tane su ikmal aracı, 5 dozer, 1 uçak, 200’den fazla personel ile müdahale ettiği yangın, 24 saatte kontrol altına alınabilmişti. Toplam 98 hektarlık orman alanının zarar gördüğü yangından sonra bölgeye 36 bin tane fıstık çamı, 83 bin tane kızılçam, 300 tane akasya ve 100 tane alyantus fidanından oluşan toplam 120 bin tane fidan dikildi. Yanan alanın 27 hektarlık kısmına öte yandan bal ormanı da tesis edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.