adplus-dvertising

İzmir’in ihtiyaçları için çalışacaklar

Karşıyaka Belediyesi tarafından kurulan Kent Vizyonu Geliştirme Birimi, Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda gerçekleşen etkinlikle tanıtıldı. Etkinliğe akademisyenler, meslek odaları ve STK’ların temsilcileri, meclis mensupları ve belediye bürokratları katıldı.
Takip et
İzmir’in ihtiyaçları için çalışacaklar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kent Vizyonu Geliştirme Birimi, şehrin ihtiyacı doğrultusunda yarattığı vizyon başlıkları ile şehrin her alandaki ihtiyaçları için faaliyet göstermek; şehre dair incelemeler yapmak ve elde ettiği veriler sayesinde veri tabanı yaratmak için çalışmalar yürütecek.

İzmir’in ihtiyaçları için çalışacaklar

“Kötü giden kaderi değiştirmeyi hayal ediyoruz”
Vizyon birimi ile halkla yönetim anlayışını uygulamak istediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Biz bu çalışma ile esasında kötü giden kaderi değiştirmeyi ve bir halk devrimini hayal ediyoruz. Halkın; bilim insanıyla, STK’larla, meslek odasıyla, gönüllüsüyle, sıradan vatandaşıyla, memuruyla, işçisiyle, siyasi partilerin öbür temsilcileriyle aklınıza gelecek her türlü unsuru ile birlikte katıldığı, fikrini kattığı, bundan çekinmediği, bunu kolayca yaptığı bir sistem içerisinde akıllı insanlar olarak her şeyi görmeyi, algılamayı sonra onları analiz etmeyi bilen insanların çıkardığı raporları okuyarak, gerçekleri anlamayı ve o gerçekler üstünden oturttuğumuz çözüm taktiklerini uygulamayı hayal ediyoruz” dedi.

Atıl alanların özellikli kamusal alanlara dönüşüyor
Kentsel Tasarım Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren, Karşıyaka’nın gelecek vizyonuna dair çalışmaların yürütüleceği Karşıyaka Belediyesi Kent Vizyonu Geliştirme Birimi’nin yaptığı çalışmalar ve gelecek projelerinin tanıtım toplantısında konuşan, Vatandaş Tasarım Bilimi Atölyelerinin ‘akademik danışmanlığını’ yürüten İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu (İKMYO) Mimari Restorasyon Programı Öğr. Gör. Pelin Özden, “Atölyeler çerçevesinde gerçekleştirilen her alan çalışması, atıl alanların özellikli kamusal alanlara dönüşümünde vatandaşların; ihtiyaç ve taleplerine dönük, geleneksel taktikler yerine aktif tasarım araçlarıyla günümüzün akıl ve teknolojisine uygun şekilde, tasarım ve planlama sürecine katılmasını hedeflemektedir. Bu süreçte tasarım bilimi verisi üretilmesi, iklim krizi ve ekolojik konularda farkındalık yaratılması ve ona uygun tasarım çözümlerine ulaşılması hedeflemektedir” ifadelerini kullandı.

İzmir’in ihtiyaçları için çalışacaklar

Özden, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“İlk analog VTB çalışmasını Atakent Mahallesi 6342/3’te atıl otopark alanın dönüşümünde, ikinci uygulama İzmir Büyükşehir Belediyesi-Karşıyaka Belediyesi ortaklığıyla Cemal Gürsel Caddesi’nde ‘İklime Uyumlu Sokak’ temasıyla tamamlanmış, üçüncü uygulama ise Şehit Astsubay Erkan Durukan İlkokulu bahçesinde devam etmektedir. Vatandaş Tasarım Bilimi Atölyeleri, belirli kriterlere göre seçili atıl alanlarda, farklı yönergelerle devam edecektir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.