İzmir’de sokakları su basınca esnaf isyan etti

Bugün itibarıyla normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yeniden kepenklerini açan esnaf kötü bir sürprizle karşılaştı. İzmir'de etkili olan yağış nedeniyle birçok yeri su basarken, vatandaşlar isyan etti.

İzmir’de, sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak sebebiyle Bayraklı Sevgi Yolu ile Kemeraltı Çarşısı’nı su bastı. Koronavirüs sonrasındaki normalleşme sürecindeki ilk iş gününde esnaf, su baskını sebebiyle zor anlar yaşadı.


İzmir’de, sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak, çeşitli ilçelerde su baskınlarına neden oldu. Özellikle her sağanak sonrası suyla dolan Kemeraltı Çarşısı, Bayraklı Sevgi Yolu, Konak gibi bölgelerde sıkıntı meydana geldi. Koronavirüs salgını önlemleri sonrasındaki normalleşme sürecinde, ilk iş günlerinde dükkanlarını açan esnaf, su baskınıyla karşılaştı. Bayraklı Sevgi Yolu’ndaki su baskını ardından, vatandaşlar yürümekte zorlandı. Esnaf, dükkanının önünü süpürge ve faraşlarla temizledi. Alpaslan Mahallesi 1620/4 sokakta ise etkili sağanak nedeniyle asfaltta göçükler yaşandı. Bölgede bulunan dağdan gelen yağmur suları nedeniyle sokakta derin oyuklar oluştu.

‘5 DAKİKA İÇİNDE SU BASTI’

Bayraklı’da bir giysi mağazasında çalışan Sibel Onur, “Burada her zaman bu sorunu yaşıyoruz. Normalde nisan ayında olurdu ancak hazırlıksız yakalandık. 5 dakika içinde su bastı. Su bizim mağazamızın girişinde ikinci basamağa kadar geldi ama içeri girmedi. Biz zaten hemen dışarıdaki mankenleri içeri almıştık. Şuanda temizlendikten sonra onları geri çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

Sevgi Yolu’ndaki bir manavda çalışanların karşıdan karşıya geçmek için alışveriş otomobillerini kullanması enteresan görüntüler yarattı. Çalışanlardan Engin Boran, “Kanalizasyonun yetersiz gelmesi sıkıntı oluşturdu. Biz biraz yüksekte kaldığımız için sıkıntı yaşamadık. Çileklerimizden bir kısmı suyla gitti. Tezgahın altındaki meyveler zarar gördü. Arkadaşımız yaşlı teyzeleri karşıdan karşıya geçirdi. Su sebebiyle yürüyemediler” diyerek konuştu.

‘İLK İŞ GÜNÜMÜZE BU ŞEKİLDE BAŞLADIK’

Kemeraltı Çarşısı’nda yağmur suları dükkanların içine kadar girdi. Dükkanlardan suları dışarıya çıkaran esnaf, mazgallardan taşan pis suyu temizledi. Çarşıda bulunan Küçük Demir Han’da ise esnaf, hazırda tuttukları yağmur çizmelerini giyerek kovalarla suyu boşalttı. Bazı esnafın ise, dükkanlarının kapısına yağmur sularının girmemesi için bariyer yaptığı görüldü. Konak ilçesinde ise, yolların sularla kaplanması sebebiyle araçlar hareket etmekte zorlandı, trafik sıkıştı.

Yağmur başladıktan 15 dakika ardından suyun yükseldiğini anlatan Kemeraltı esnafından Özgür Yılmaz, “Yağmur bir anda bastırdı. Dükkanlara kadar su girdi. 5 dakika daha yağsaydı dükkanların hepsini da su basabilirdi. Bugün ilk iş günümüzdü ama maalesef böyle başladık” diyerek konuştu.


Kemeraltı’nda gelinlikçide çalışan Semih Sıtkar ise, “Kısa sürede temizleyebildik ama yağmur devam ediyor. Bütün gün burayı temizlemekle uğraşacağız. Ben dükkanımın önüne bariyer yapmıştım. O sayede su içeri girmedi. Şuanda lastiklerini değiştiriyorum daha iyi olması için. Koronavirüs ardından ilk iş günümüz bereketiyle geldi, nasip” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı