İzmir’de otobüslerde klima açmak yasak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bulaşma hızı düşen koronavirüs salgınının yeniden günlenmemesi için önemli bir karar aldı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyesi doğrultusunda alınan karara göre, otobüslerde bir süre daha klima açılmayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi yönündeki adımlara karşın Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyesi üstüne ESHOT ve İZULAŞ otobüslerinde bir müddet daha klimaların çalıştırılmaması kararı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bütün araçların klima bakımlarının yapıldığını, kullanıma hazır olduğunu, fakat salgın riski sebebiyle açılmayacağını belirtti.

“SALGIN BİTMEDİ”

Sıcaklarda klimasız seyahat etmenin zorluğunu bildiğini fakat halk sağlığı için bu önlemin uygulanması gerektiğini ifade eden Başkan Soyer, İzmirlilere şu şekilde seslendi:

“Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun kararları doğrultusunda kamusal alanlarda maske kullanma ve sosyal mesafeye dikkat mecburiyeti devam ediyor. 20 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları halen yasak. Bunlar, salgının henüz bitmediğinin en büyük göstergesi. Dolayısıyla hemşehrilerimden en büyük ricam, önlemi elden bırakmamalarıdır. Mecburi değilsek dışarı çıkmayalım; evde kalmaya devam edelim. Bu sorumluluk devam ederse biliyorum ki sağlıklı ve güzel günler yakın.”

İzmir’de otobüslerde klima açmak yasak!

UZMANLAR UYARIYOR

Türkiye’de korona irüs salgınında iyiye gidiş sonrası bazı tedbirlerin gevşetilmesi kararı alınmış ve 11 Mayıs’tan itibaren alışveriş merkezleri, kafeler ve restoranlar ile berber ve kuaför salonları açılmıştı.

Beraberinde münakaşaları da getiren bu karara ilişkin olarak, hem Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu hem de Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), özellikle kapalı ortamlarda klimaların çalışması sebebiyle bulaş riskinin tekrar artabileceği uyarısında bulunuyor. Virüsün damlacık yoluyla bulaşabildiğinin bilindiğine ve havalandırma sistemlerinin, virüs içeren damlacıkların uzak mesafelere taşınmasına neden olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle kalabalığın yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde ve toplu ulaşım araçlarında klimaların bir müddet daha kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. Kapalı mekanlarda mümkünse camların açılması ve dışarıdan taze hava girişinin sağlanmasının mühim olduğu söyleniyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı