İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem! Yıkılan binalar var

Ege Bölgesi’nde şiddetli bir deprem meydana geldi. AFAD 6.6 büyüklüğündeki depremin merkez üssünü İzmir Seferihisar olarak açıkladı. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı ve arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.
Takip et
İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem! Yıkılan binalar var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AFAD’ın verilerine göre, merkez üssü İzmir Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Ege bölgesi ve Marmara bölgesinde birçok ilde hissedildi. İstanbul’da da şiddetli olarak hissedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.Devletimizin tüm imkanlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızla bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik” dedi.

Bakan Soylu, “Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir. Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir. Geçmiş olsun” açıklamasında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da İzmir’de yola çıktı. AFAD Başkanı Güllüoğlu da ekiplerin İzmir’e yönlendirildiğini söyledi.

ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

İzmir’de deprem sonucunda bazı binaların yıkıldığı belirtiliyor. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Depremin ardından artçı sarsıntılar da yaşanıyor. Urla’da 4.1 ve Kuşadası’nda ise 4.8 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı daha yaşandı.

“6’YA VARAN ARTÇILAR OLACAKTIR”

Haber Global’de konuşan Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Ege Bölgesi, Türkiye’nin en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bu da deniz içinde olan bir deprem. 1955’te bölgede biraz doğusunda 6.8’lik bir deprem var. Geçmişte deprem olmuşsa genelde gelecekte de aynı büyüklükte deprem olur. Şu anki bilgiler taze. Bunun arkasından 6’ya varan artçılar olacaktır” dedi.

Tüysüz, “Ege bölgesi sık faylardan oluşur. Deniz içinde varlığı bilinen faylar var. Birkaç saat sonra ne tür bir fay tarafından oluştuğu belli olur” diye konuştu.

Kaynak: Haber Global

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.