İzmir Valisi Köşger’den Kovid-19 açıklaması: Vaka ve vefat sayısı 3’e katlanmış durumda

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger,30 Ekim’deki depremin ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası sayısında büyük artış gözlendiğini bildirdi.

Vali Köşger, beraberindeki yetkililerle Bornova ilçe merkezinde Kovid-19 denetimine katıldı.Esnafa uyarılarda bulunan Köşger, alışveriş yapanlardan dasosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat etmelerini istedi. Köşger, Bornova Kaymakamlığını da ziyaret etti.

Vali Köşger, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayılarının arttığını hatırlattı.

Bu konudayeni tedbirler alındığını hatırlatan Köşger, “Hafta sonu sokağa çıkma ile ilgili kısıtlamalar ve bazı esnafa,çalışma saatleriyle ilgili kısıtlamalar getirildi. Biz de Bornova ilçemizde, çarşıda bu kısıtlamalarla ilgili hem vatandaşlarımızda farkındalığı artırmak hem de yapılan işleri yerinde görmek amacıyla denetimler yaptık.” dedi.

DEPREMİN ARDINDAN ARTIŞ

Depremin ardından İzmir’deki pozitif vakave vefat sayısının hızlı artış gösterdiğini belirtenVali Köşger, şöyle devam etti:

“İzmir’deki pozitif vakave vefat sayısı 2-3 haftalık bir süre zarfında 3’e katlanmış durumda. Bu, birazdepremin olduğu anda pozitifveyatemaslı vatandaşlarımızın sokağa çıkmasıyla alakalı. Bundan dolayı biz bu sonucu tahmin edebiliyorduk. Yani bu şunu gösteriyor, kurallara riayet ettiğimiz sürece kısa sürede bunu tekrar minimize edebiliriz. Kurallara uyulması sonucunda depremden önce İzmir Türkiye’deki en iyi 10 il arasındaydı ve biz onu korumaya çalışıyorduk ama maalesef depremin ardından vaka sayılarında bir patlama gerçekleşti.”

İzmirlilerden depremde gösterdikleri sükuneti, metaneti ve vakarlı duruşu, bu konuda da göstermelerini isteyenKöşger, “Hemşehrilerimizden nasıl depremde tek yürek olmuşsak burada da tek yürek olarak yeniden daha önceki rakamların altına çekecek şekilde kurallara riayet etmelerini bekliyorum.” diye konuştu.

Vali Köşger, gereksiz şekilde sokağa çıkılmaması, toplu alanlara gidilmemesi, toplutaşımaaraçlarının kullanılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı