İzmir Barosu’ndan ‘Kürtaj Listesi’ Tepkisi

İzmir Barosu Birgün Gazetesi’nde yer alan ‘Emniyet Kürtaj Listesini İstedi” başlıklı habere istinaden bir açıklama yayınladı. İzmir Barosu’nun açıklamasında, “Savcılığın ihbar eden şahsa ulaşmak için şehirdeki tüm kadınların kişisel verilerini araştırma yetkisi yoktur.” ifadesine yer verildi.

İstanbul Başsavcılığı tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Bir soruşturma kapsamında ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul’da “Polikistik Over Sendromu” tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yönelik bir yazının gönderildiği.” ifadeleri yar aldı.  İzmir Barosu’nun açıklamasında da, Emniyet tarafından istenen bilgilerin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilmeyeceği belirtildi ve, verilmesi halinde suç işleneceği ifade edildi.

İZMİR BAROSU AÇIKLAMASI

İzmir Barosu tarafından yayınlanan açıklamada;

09.09.2019 tarihli BirGün Gazetesi’nde yayımlanan haberle, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün, 29 Ağustos tarihinde ‘İvedi’ ve ‘Gizli’ ibareleriyle İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden, 1 Ocak 2017 -31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kentteki tüm kamu hastaneleri ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında ‘polikistik over sendromu’ olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini istediği ve listenin 13 Eylül’e kadar kendilerine ulaştırılmasını talep ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

İlerleyen saatlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ‘Yürütülen soruşturma süresince tüm araştırmalara rağmen ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul ilinde “Polikistik Over Sendromu” tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yöneliktir’ denilmiştir.

Öncelikle Anayasa’nın 20. maddesinde ‘Herkesin özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkı olduğu, kişilerin özel hayatına ve aile hayatının gizliliğine dokunulamayacağı’ açıkça belirtilmektedir. Hastalara ait bilgilerin gizli tutulması, hasta hakları gereğidir. Sağlık hizmeti veren kişi ve kurumların bu bilgileri saklı tutması gerekir. Bu husus, Hasta Hakları Yönetmeliğinde (HHY) açık bir şekilde düzenlenmiştir. Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen hastaya ait tüm kayıt ve bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz. (HHY m. 23/1). Türk Ceza Kanununa (TCK) göre, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir (TCK m. 135).

İzmir Barosu’ndan ‘Kürtaj Listesi’ Tepkisi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı