adplus-dvertising

İzmir Adliyesi’nde eski emniyet müdürüne vurulan ters kelepçeye tazminat kararı!

İzmir Adliyesi’nde polis ekiplerince ters kelepçe vurulan eski emniyet müdürü ve avukat Emrullah Aksakal (53), açtığı tazminat davasını kazandı.
Takip et
İzmir Adliyesi’nde eski emniyet müdürüne vurulan ters kelepçeye tazminat kararı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’deki olay, 17 Haziran 2020’de İzmir Adliyesi’nde yaşandı. ‘Kapı değişti’ diyen özel güvenlik görevlisi, avukat Emrullah Aksakal’ı adliyeye almadı. Çıkan münakaşaya, adliye karakolunda görevli polis memurları İ.K. ve O.D., müdahale etti.

İzmir Adliyesi’nde eski emniyet müdürüne vurulan ters kelepçeye tazminat kararı!

Emekli emniyet müdürü olan avukat Aksakal’a ters kelepçe takıldı. Aksakal, güvenlik kameralarına da yansıyan olayı, yargıya taşıdı.

Aksakal, İ.K., O.D. ve güvenlik görevlisinden şikayetçi olarak tazminat davası açtı.

10 BİN TL TAZMİNAT KARARI

İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen davada, bilirkişi ve kamera görüntülerinin araştırmasının sonrasında Emrullah Aksakal’ın, herhangi bir direnç yahut mukavemet göstermemiş olmasına karşın ters kelepçe yapıldığı söylendi. Üst aramasına tabi tutulmayan Aksakal’a ters kelepçe uygulanmasının makul ve mantıklı olmadığı, başkalarının yaşamını tehlikeye sokmadığı, cinsel taciz, kadın cinayeti, uyuşturucu taciri ve terör suçları gibi infiale yol açan suçların faili olmadığı göz önüne alındığında ters kelepçenin orantısız ve hukuka aykırı olduğunun altı çizildi.

Bu sebepler neticesinde hakim, Aksakal’ı haklı bularak, 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İzmir Adliyesi’nde eski emniyet müdürüne vurulan ters kelepçeye tazminat kararı!

İzmir Adliyesi’nde eski emniyet müdürüne vurulan ters kelepçeye tazminat kararı!

“GÜVENLİK HİZMETİ KUSURLUYDU”

Yaşadığı olayı anlatan Emrullah Aksakal, “Özel güvenlik görevlisi tarafından avukat giriş kapısından giremeyeceğim belirtildi. Bunun üstüne ben de ‘O zaman alakalı savcıyla görüşün, bu yazıyı kaldırsınlar’ dedim ve sözlü münakaşa çıktı sonrasında iki kolluk görevlisi geldi. Eski emniyet müdürü ve avukat olduğumu söylememe karşın netice değişmedi. En kötüsü de adliyeyi boydan boya ters kelepçeli bir biçimde gezdirdiler. Herkese beni kötü lanse ettiler. Beni tanıyan memurlar, geldiğinde her şey anlaşıldı. Bunun üstüne devletin sunduğu güvenlik hizmetinin ayıplı olmasından dolayı idari yargıya gittim ve haklı bulundum. Devletin, sunduğu hizmetin kusurlu olmasının arkasında durup, tazminat vermesi de olumlu bir vaziyet” şeklinde konuştu.

“TAVIRLARI ÇOK YANLIŞTI”

Polis memurlarına mukavemet göstermemiş olmasına karşın ters kelepçe yapıldığını söyleyen Aksakal, “Orada çalışan kolluk görevlileri beni tanıyabilirdi. Mesleki polisin bunu bilmemesi hata. İki kişilerdi ve olayı daha soğukkanlı bir biçimde değerlendirebilirlerdi. Öte Yandan elimde avukat kimliğim var. Avukat aranamaz ama önce üst araması da yapabilirlerdi. Bütün maksat beni rencide etmekti. En iyi polis, vatandaşa varlığını hissettirmeden görevini yapandır. Tavırları çok yanlıştı. Umarım, gereken dersler çıkarılmıştır. Ben hiçbir biçimde memurla tartışmam. Olayda da mukavemet göstermedim. Görüntülerde de bu açıkça görülüyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.