İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

İzleyecek bir film arayıp bir türlü karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz. Türk sinemasının kimi gülümsetecek, kimi ağlatıp rahatlatacak, kimi içinize bir taş gibi oturacak; duygusal, komik, politik, en beğendiğimiz seyirlik filmlerini sizin için derledik. Aslında hepsine bir yerlerden aşina olduğumuz ama defalarca da izlense bıktırmayacak Türk filmlerini içeren yazımızda neden bu filmi izlemeliyim sorusuna da yanıt bulacaksınız. İşte, durumunuz ne olursa olsun içinden kendinize uygun birini sürpriz yumurta seçer gibi seçebileceğiniz, 1963’ten günümüze dek uzanan, izlenmesi gereken Türk filmleri listemiz…

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

1.Susuz Yaz (1963) – Metin Erksan

Susuz Yaz hiç kuşkusuz Türk sinemasının en önemli filmlerinden biri. Metin Erksan‘ın, Necati Cumalı’nın 1962’de yazdığı öyküsünden uyarladığı bu başyapıtta başrolleri Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan paylaşıyor. 1964’te Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanan film, Türk sinema tarihinde uluslararası alanda ödül kazanan ilk film olma özelliğini taşıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

2.Sevmek Zamanı (1965) – Metin Erksan

“Resmin sen değilsin ki…Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil, resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.” Bir resme aşık olunabilir mi, aşık olunan kanlı canlı geldiğinde aynı aşk devam eder mi, aşk sevene mi aittir yoksa sevilene mi gibi soruların aklınıza gelip oturacağı çok önemli bir film Sevmek Zamanı. Özellikle Fars edebiyatında ve Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sında karşımıza çıkan surete aşık olma fikrini bir de Metin Erksan perspektifinden görmek ve Müşfik Kenter’in oyunculuğunu izlemek istiyorsanız, Sevmek Zamanı doğru bir tercih olabilir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

3.Sana Layık Değilim (1965) – Osman F. Seden

Sadri Alışık, çoğu filminde replikleri ve içten sevgisiyle tüm sevenlere ses oluyor. Sana Layık Değilim’de ise sevdiği kadın Türkan Şoray, daha ne olsun. “Sen kim, o kim, babasının yanında 10 tane Osman çalışıyor.” diyen Ekremlere inat, bu iki önemli ismi siyah beyaz nostaljik bir filmde izleyip gerçek aşkı hissetmek isteyenler için çok doğru bir seçim. Ayrıca karakterimiz Osman’ın “Gönül Davası Üzerine” olarak bilinen konuşması da bu filmde geçiyor, aklınızda bulunsun. “Elimi sıktı gene görüşelim dedi. Teşekkür ederim, senin kadar tatlı, iyi bir insan görmedim dedi. Böyle içimden bir şeyler aktı, kalbime oturdu kurşun gibi. Sonra elini salladı, Allah kahretsin yani erkeklik olmasa ağlayacağım be. 3-5 gün gelemedim kendime. Ya buram yanıyor abi, nah buram…”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

4.Ah Güzel İstanbul (1966) – Atıf Yılmaz

Artist olmak için köyünden kaçan bir kız, bir de alkolik bir sokak sanatçısı…Bu defa Sadri Alışık’ın karşısında Ayla Algan var, fonda da gerçekten görünce ah dedirten Güzel İstanbul. Ayla Algan’ın sevimli hallerini izlemek ve İstanbul’un en güzel hallerine şahit olmak için bu filmi izleyebilirsiniz. “Yaşıyoruz, iki kişiyiz ve birbirimizi seviyoruz. Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur.”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

5.Vesikalı Yârim (1968) – Ömer Lütfi Akad

Bir yanda İzzet Günay, bir yanda Türkan Şoray, bir tarafta Manav Halil, bir tarafta pavyon şarkıcısı Sabiha… Yan yana olamamalarının nedenini ise Sabiha hepimizin bildiği şu replikle açıklıyor: “Sevmek yetmiyormuş, çok eskiden rastlaşacaktık.” Menekşeli Vadi adlı öyküden uyarlanmış bu filmi, bir parça Sait Faik tadı almak ve filmin Şükran Ay‘ın seslendirdiği şarkılarıyla mest olmak için izleyebilirsiniz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

6.Kara Gözlüm (1970) – Atıf Yılmaz

“Söyliyciğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum…” Türkan Şoray’ın Balıkçı Azize, Kadir İnanır’ın ise işsiz bir klasik müzik bestecisi olduğu film, temelde bir aşk öyküsü üzerine kurulu. Azize’nin balık pazarında şarkı söylediği ve herkesi coşturduğu sahneler, şarkıcı olduktan sonra aldığı görgü dersleri ve Belkıs Özener’in sesinden dinlediğimiz, filme de adını veren Sevemedim Kara Gözlüm için izlemeye değer.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

7.Dönüş (1972) – Türkan Şoray

“Elin sıcak sudan soğuk suya değmeyecekti, hanım dediklerin ayakta konuşacaktı seninle, yürürsen peşinden gelirlerdi anca…” Peşinden kimse gelmeyecek olsa da İbrahim’i seçer Gülcan. Ancak onun kontrolü dışında gelişen olaylar sonucu çok sıkıntılar çeker ve beklemek zorunda kalır, bir “dönüş”ü beklemek. Türkan Şoray‘ı bu defa yönetmen koltuğunda görüyoruz. Gülcan ve Reşit Ağa’nın düğün sırasındaki oyunları ve film boyu içinize işleyen Hasretinle Yandı Gönlüm, filmin en etkileyici yanları.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

8.Canım kardeşim (1973) – Ertem Eğilmez

5. Adana Altın Koza Film Festivali’ne damgasını vuran ve Türk sinemasının en iyi dram filmlerinden biri kabul edilen Canım Kardeşim, çok yakın iki arkadaş olan Murat, Halit ve Murat’ın kardeşi Kahraman’ın ilişkilerini konu alıyor. Tek hayali bir televizyon olan Kahraman’ın oyunculuğu, hastalığı ve filmin Cahit Oben’e ait etkileyici müzikleri filmi bir başyapıt kılmaya yeterli, üstelik “ben ağlamam yaaa” diyenleri bile dize getirebilecek nitelikte.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

9.Aile Şerefi (1976) – Orhan Aksoy

Oktay bir yana, dünya bir yana; ama o dünyada başka babalar da var, hem de diğer filmlerdeki rolleriyle hepimizin babası olmuş biri, Münir Özkul. Aile Şerefi, klasikleşmiş filmler ve kitaplardan çokça aşina olduğumuz yozlaşma, zenginliğin getirdiği şımarıklık, gelenek gibi konuları öyle güzel işliyor ki izlerken ekrandan geçip olaylara müdahale etmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz. Ayrıca Melih Kibar’a ait müziği de pek can yakıcı.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

10.Kapıcılar Kralı (1976) – Zeki Ökten

Kapıcı ve apartman sakini ilişkisini en iyi işleyen filmlerden biri Kapıcılar Kralı. Bu başarısı senarist Umur Bugay’ın Nişantaşı’nda ve filmin çekildiği Cihangir Güneşli Sokak’ta yaptığı incelemeler ve apartmanın gerçek kapıcısıyla olan görüşmelerinden kaynaklanıyor olsa gerek. Öyle ki Kemal Sunal’ın filmdeki adı olan Seyid, apartmanın gerçek kapıcısının ismi; filmdeki çocuklar da kapıcının üç çocuğundan ikisi. Dönemin aile yapısı ve şehir kültürü hakkında fikir edinmek isteyenler için en eğlenceli yol bu filmden geçiyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

11.Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) – Atıf Yılmaz

Türkan Şoray-Kadir İnanır ikilisinin en kültleşmiş filmi Selvi Boylum Al Yazmalım, Türk sinemasının zirve filmleri arasında. Cengiz Aytmatov’un eserinden uyarlanan ve izlerken tutkuyla sevginin acı veren savaşını içinizde hissedeceğiniz, diyaloglarıyla eriten, Cahit Berkay’a ait müziğiyle büyüleyen bu film hakkında bizce fazla söze gerek bile yok.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

12.Gülen Gözler (1977) – Ertem Eğilmez

Nezaket Hanım, Yaşar Usta ve beş kızları; İsmet, Fikret, Nedret, Hikmet ve Hasret. Böyle bir kadro bir aileyi oluştururken onlardan biri gibi hissetmemek ve olumsuz da olsa yaşadıklarına gülmemek mümkün değil. Ve tabii ki bu filmi güzel kılan çok önemli biri daha var: uçan, kaçan, her yere konan, aşık, inatçı, pilot Vecihi! Melih Kibar’ın insanın içini cıvıl cıvıl eden film müziğinin yanında Vecihi’nin mikrofonu kapıp kendine uyarladığı Kan ve Gül, Yaşar Usta’ya söylediği Kara Vicdanlı ve kızların annelerini de aralarına katarak nane likörü eşliğinde dertlendikleri Beterin Beteri Var, Gülen Gözler’de severek dinleyeceğiniz başka şarkılar arasında.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

13.Neşeli Günler (1978) – Orhan Aksoy

Gülen Gözler’i Neşeli Günlersiz bırakmak olmaz. Yine bir aile dramı ama pek bir eğlenceli cinsinden. Bu sefer kavganın sebebi de çok mühim; limon mu, sirke mi? İzleyip cevaba siz karar verin.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

14. Koğuştaki Mucize Yönetmen Mehmet Ada Öztekin

7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir? Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

15. Annemin Yarası (2016) Ozan Açıktan

Oyuncular: Belçim Bilgin, Ozan Güven, Bora Akkaş, Meryem Uzerli, Okan Yalabık

Salih on sekiz yaşına geldiğinde kayıp ailesini bulmak üzere kaldığı yetimhaneyi terk eder ve babasını ararken bir çiftlikte işe başlar. Hiç beklemediği bir anda hayalindeki yuvayı bulmuştur. Heyecan ve tansiyon yükseldikçe yeni sırlar da su üstüne çıkar. Salih geçmişinden kurtulup bu yuvada mutlu olabilecek midir? Soluk soluğa izlenecek Annemin Yarası, Salih’in peşinde umudun izini sürüyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

16. Kedi (2016) Yönetmen: Ceyda Torun

Mahallenin kedileri siz eve girdikten ve ortalıktan kaybolduktan sonra ne yapıyor sorusuna verilmiş 80 dakikalık bir cevap. Uyumadan önce “sadece bir tane” diye açıp sabahlara kadar izlediğiniz kedi videolarından çok daha iyisi. İstanbul’un Galata, Cihangir, Feriköy, Kuzguncuk gibi merkezi semtlerinin tanınan kedileri kimin bacağına sürtünür, kimin tezgahında yatar, kimin penceresine tıklayıp mama ister, yavrularını nereye saklar, mahalleye yeni gelen sıska kediye nasıl ayar verilir? İnsanların ağzından karakterlendirilen; çeşit çeşit huylarından bahsedilen; ev, bahçe ve sokak tipi kedigillerden dokuz tanesi, tüm o insanları hiç umursamadan takılmaya devam ederken bizi İstanbul’da dolaştırıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

17. Ayla (2017) Yönetmen: Can Ulkay

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seol, Ali Atay, Damla Sönmez, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Büşra Develi

1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

18. Aile Arasında (2017) Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar

21 yıllık ilişkileri aynı gün noktalanan nevrotik Fikret ile müzikhol vokalisti Solmaz komik bir tesadüfle tanışır. Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı sevgilisiyle evlenmeye karar verince her şeyden korkan Fikret, kendini bir anda hayatının rolünü oynarken bulur. Aile arasında olması planlanan nikah, damadın ailesinin ısrarıyla büyüdükçe büyür. Bu ekip düğün hazırlıkları boyunca silahlı, geleneksel, kebapçı zinciri sahibi Adanalı aileyle anlaşabilecek ve bu düğün bir terslik çıkmadan yapılabilecek midir?

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

19. Eşkıya (Yavuz Turgul, 1996) IMDB: 8.5

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran…Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkıya Baran’in çocukluk aşkını, Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. Tren’de, Tarlabaşı’nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adamla tanışır. Onla birlikte İstanbul’a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de Cumali’nin derdiyle uğraşmaya başlar. İstanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın Keje ye yaklaştırır Eşkıya’yı….

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

20. Devrim Arabaları (Tolga Örnek, 2008) IMDB: 8.0

16 Haziran 1961.

Cumhurbaşkanlığı konutunda verilen davette işadamları, gazeteciler ve darbe erkanı ülke kalkınmasını tartışırlar.

Bir ara Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel sinirlenip bu ülkenin otomobil bile üretebileceğini söyler. Bu iddia ciddi ciddi meydan okumaya dönüşür. Paşa emrini verir. Yaklaşmakta olan Cumhuriyet Bayramı’na ilk yerli otomobil yetiştirilecektir”.

Devrim Arabaları filmi bu sahneyle başlıyor. Çekimleri tamamlanan film, Devrim Arabaları’nı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin, kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri macerayı, zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

21. Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan, 2013) IMDB: 8.0

‘Kelebeğin Rüyası’nda Zonguldak’ta yaşamış yazarlar Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı anlatılacak. Yapımda Yılmaz Erdoğan, Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçin Bilgin, Farah Zeynep Abdullah, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi sinema ve televizyon dünyamızın önemli isimleri yer alıyor.

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir…

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

22. Kabadayı (Ömer Vargı, 2007) IMDB: 7.9

Filmde Şener Şen, “nesli tükenen bir kabadayıyı” canlandırıyor. Ali Osman (Şener Şen), yıllar sonra varlığından haberdar olduğu oğlu Murat’ı (İsmail Hacıoğlu), kokain bağımlısı sevgilisi Karaca’nın (Aslı Tandoğan) peşinde olan Devran’dan (Kenan İmirzalıoğlu) korumaya çalışır.Ama Devran çok büyük bir mafyadır. Her tarafta elleri bulunan ve patronunu bile öldürebilecek bir cesarete sahiptir. Devran Karaca’yı çok sevmektedir, ama Murat onu bırakmak istemez. Bu durumda Ali Osman devreye girer.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

23. Gönül Yarası (Yavuz Turgul, 2005) IMDB: 7.9

Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul’a dönmüştür. Burada Takoz Atakan’ın taksisinde şoförlük yaparak geçimini sağlamaya çalışan Nazım öğretmenle Dünya’nın yolları kesişir. Türkücü Dünya, psikolojik sorunları olan kocasından kaçıp İstanbul’a gelen ve kızıyla birlikte bir pavyonda çalışmaya başlayan bir kadındır.
Nazım Bey, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Ancak, bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basar. Nazım öğretmen de bu durumu görüp Dünya’ya ve küçük kızına sahip çıkar.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

24. Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan, 2011) IMDB: 7.8

Nuri Bilge Ceylan, son filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor… Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu’da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor.

Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Senaryoda Ebru ve Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ercan Kesal’ın da imzası var.

Bu sene Cannes’da Altın Palmiye için yarışan film, Nuri Bilge Ceylan’a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes’da Büyük Jüri Ödülü’nü de kazandırdı.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

25. Mustafa Hakkında Herşey (Çağan Irmak, 2004) IMDB: 7.7

Mustafanın örnek bir yaşamı vardır. İyi bir işi mükemmel bir eşi dünya güzeli bir çocuğu vardır.Fakat bu eşşiz yaşamı bir kazayla aniden darmadağın olur. Karısı yabancı bir adamla trafik kazası geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Sır dolu yabancı ise hastaneye kaldırılır.
Mustafa karısının adamla olan ilişkisini öğrenince çılğınca bir plan yapar.Taksi şöförü Fikreti kaçırıp şehirden uzak biryere götürür ,böylece karısının gizli yaşamı hakkındaki detayları zorlada olsa öğrenecektir. Fakat bu gerilim dolu ilişki sonucu kendi hakkında da bazı gerçeklerin farkına varacaktır. Ve olaylar kısa sürede kontrolden çıkar.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

26. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (Ezel Akay, 2006) IMDB: 7.6

Karagöz ve Hacivat inşaatta çalışan iki ameledir. Her ikisinin de birbirlerini ve çevredekileri eğlendirme konusunda doğal bir yetenekleri vardır. İnsanlar tarafından ne kadar komik oldukları keşfedilince şehrin ileri gelenlerinin de katıldığı çeşitli toplantılara ve eğlencelere davet edilirler ve bir anda ünlü olurlar. Bu şöhret onların düşüşlerinin de başlangıç noktası olur.

Olaylar 14. yy’da Bursa şehrinde geçer. Şehir, artık son dönemlerini yaşamakta olan Bizans-Hıristiyan İmparatorluğu’nun elitleri ile yeni gelen göçebe ve İslam topluluklarının beraber yaşadıkları bir yerdir. İktidar mücadeleleri ve şiddetin kıyasıya yaşandığı bir ortamda mizah da tehlikeli bir uğraştır aslında. Böyle bir ortamda Karagöz ve Hacivat’ın her gösterisi izleyen seçkinler için bir tehdit unsuru haline geldikçe bu durum komedyenler için de yavaş yavaş bir tehlike haline dönüşür. Karagöz ve Hacivat’ın komedi anlayışları sadece söze dayalı değil, aynı zamanda görsel ve fiziksel unsurlar da taşımaktadır. Konuşmaya başladıkları anda doğal yetenekleri ortaya çıkar ama sözlerini sakınmadıkları bu sınır tanımaz doğal yetenekleri, içerdiği hiciv ve alaydan dolayı insanlarda büyük bir rahatsızlık yaratır. Onlar klasik anlamdaki kahramanlar değillerdir artık. Ne etraflarındaki diğer ameleler tarafından, ne de kendilerini eğlencelerine davet eden seçkinler tarafından sevilirler.

Kahramanlarımız filmin tüm hikayesinin geçtiği birkaç aylık süre boyunca rastladıkları herkesle eğlenme fırsatı bulurlar. Bu da onların trajik sonlarını hazırlar…

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

27. Fetih 1453 (Faruk Aksoy, 2012) IMDB: 7.5

Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.

Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi. Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.

Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sözünden ilham alıyordu; “Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

28. Düğün Dernek (Selçuk Aydemir, 2013) IMDB: 7.5

Sezonun en büyük komedisinin kütüğü Sivas! Sivas’ta bir köy düğününde dünyanın çivisi çıkar ve planlanan evlilik sürprizler doğurmaya başlar… İmece usulü bir düğün yapmaya kalkışan 4 kafadarın hikayesi!
Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız, Şinasi Yurtsever, Zerrin Sümer, Kemal İnci, Burak Satıbol, Korhan Herduran, Yeliz Kuvancı, Cemil Şahin, Erol Aksoy, Basri Albayrak, Kebire Tokur, Reyhan İlhan, Toygun Ateş’ten oluşan dev bir kadro. Ve sürpriz oyuncular !

Sivaslı Tarık ve Letonyalı Nugesha’nın aynı ülkede çalışabilmek için acilen evlenmeleri gerekir. Ancak damadın babası İsmail için, dört dörtlük bir düğün yapmak şarttır. Sivas’da düğün gelenekleri ağır, İsmail’de imkan dardır, ama ne gam! Can yoldaşları ile tüm Sivas seferber edilecektir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

29. Av Mevsimi (Yavuz Turgul, 2010) IMDB: 7.5

Tecrübesi, sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatın “Avcı” olarak bildiği Ferman (Şener Şen) ile yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye yeni katılmış bir “Çömez”…
Öldürülen genç bir kız onları uyuşturucu taciri Asit’le, Türkiye’nin en zengin adamlarından Battal Çolakzade’yle (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı insanla karşı karşıya getirecektir.
Hayatını eşine adayan, onun hastalığıyla boğuşan Ferman, boşandığı eşi Asiye’ye (Melisa Sözen) tutkuyla bağlı İdris, yeni mezun ve bu dünyaya yabancı Hasan… Çözmeye çalıştıkları cinayet, bu üç polisin hayatını değiştirecektir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

30. Babam ve Oğlum | 2005, Çağan Irmak

Neredeyse tüm ülkeyi ağlatan film olarak akıllarda kalan ve Çağan Irmak’ın ününü borçlu olduğu film olan Babam ve Oğlum, gelmiş geçmiş en başarılı Türk filmleri arasında aynı zamanda. Asi bir genç olarak babasıyla kavgalı bir şekilde evden ayrılan gazeteci Sadık, 1980 darbesinden yıllar sonra, tek başına büyütmek zorunda kaldığı, 8 yaşındaki oğlunu da yanına alarak doğup büyüdüğü Ege kasabasına dönüyor. Ayrılığın ardından dağılmış olan aileyi yeniden bir araya getirme çabası, aile bağları, af ve pişmanlık üzerine dokunaklı sahneleriyle akıllarda yer ediyor. Hem izleyicinin hem eleştirmenlerin çok sevdiği filmde Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Şerif Sezer, Yetkin Dikinciler ve Binnur Kaya gibi ünlü isimler rol alıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

31. Neredesin Firuze | 2004, Ezel Akay

Son yılların en yaratıcı, en renkli, en akılda kalıcı ve en eğlenceli filmlerinden biri diyebileceğimiz Neredesin Firuze, şarkıcı olma hayalleri kuran genç bir adamın trajikomik hikayesini anlatıyor. Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda yapımcı peşinde koşan Ferhat başta olmak üzere hüzünlü ve komik karakterlerle dolu film, fantastikten müzikale birçok tür arasında gidip gelirken, 2000’ler Türkiye’sinin birçok popüler isminin şarkılarla eşlik ettiği bir masala dönüşüyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

32. Filler ve Çimen | 2001, Derviş Zaim

Filler tepişir, çimenler ezilir. Adını bu sözün sembolizminden alan Filler ve Çimen, polis teşkilatı, istihbarat servisi ve politikacılar arasındaki kirli ilşkiler üzerine bir suç gerilimi. Derviş Zaim‘in en önemli filmi diyebileceğimiz Filler ve Çimen‘de, Sanem Çelik yıldızlaşıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

33.Sürü (1979) – Zeki Ökten

Başrollerinde Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz’in olduğu Sürü’nün senaryosu o zamanlar cezaevinde olan Yılmaz Güney’in kaleminden çıkmış ve Siirt’in Pervari ilçesinde çekilmiş. Anadolu’nun doğusundan batısına taşınan sürü yalnız kendi gitmekle kalmıyor, izleyeni de götürdüğü yerlerin gerçekleriyle yüz yüze getiriyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

34.Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981) – Ömer Kavur

Daha çok Anayurt Oteli’yle bildiğimiz Ömer Kavur, bu kez Hümeyra’yla Kadir İnanır’ı birleştiren ismiyle müsemma kırık bir aşk hikayesiyle karşımızda. Cahit Berkay bestesi mükemmel müziği ve Selim İleri’nin senaryosuyla mutlaka izlenmesi gereken bir film.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

35.Yol (1982) – Şerif Gören,

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan ve 1982 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak dünyaya kendini kanıtlayan Yol, yurt dışında büyük ilgi görse de Türkiye’de uzun yıllar yasaklı filmler arasında yer aldı ve 1999’a kadar gösterime giremedi. Yöneten ve yönetileni, kadın ile erkeği, içeri ve dışarıyı ayıran güç dengeleri ve tüm bunları aşmak adına kat edilmesi gereken yolları görmek için izlenmesi gereken bir film Yol.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

36.Asiye Nasıl Kurtulur? (1986) – Atıf Yılmaz

Vasıf Öngören, Türkiye’de epik tiyatroyu ilk kez uygulayan çok önemli bir yazar, dramaturg ve tiyatro kuramcısı. Zengin Mutfağı’yla birlikte Asiye Nasıl Kurtulur onun Brecht etkisiyle yazdığı en önemli metinlerinden biri. 1969 yılında yazılmış bu oyun 1986’da Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlanıyor. Müjde Ar, Füsun Demirel, Ali Poyrazoğlu gibi sanatçıları hayranlıkla izleyeceğiniz, kurtuluşun aslında nasıl mümkün olmadığını göreceğiniz bu filmden farklı bir tat alacağınıza eminiz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

37.Muhsin Bey (1987) – Yavuz Turgul

Tek derdi kendini kurtarmak olan Ali Nazik ve onu piyasaya kaptırmak istemeyen, iyi niyetli Muhsin Kanadıkırık. Toplumsal yozlaşmayı çok güzel bir şekilde işleyen film; Türk Sanat Müziği dinleyip, çiçekleriyle konuşan Muhsin Bey’in ağzından herkesin sormak istediği soruyu da sorar: “Kurtardın mı bari?”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

38.Hakkari’de Bir Mevsim (1988) – Erden Kıral

Hakkari’de Bir Mevsim, Ferit Edgü’nün benzersiz anlatımıyla, Pir Köyü’nün ve köyün coğrafyasına, diline, kültürüne tamamen uzak olan bir yabancının hikâyesidir. Türk sinemasının en özgün yapıtlarından olan filmin bu başarısı, Ferit Edgü’nün etkileyici dilinden, kitabı senaryolaştırma sırasında Edgü’yle birlikte çalışan Onat Kutlar’dan ve göz doldurucu oyunculuğuyla Genco Erkal’dan geliyor olmalı.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

39.Uçurtmayı Vurmasınlar (1989) – Tunç Başaran

Feride Çiçekoğlu’nun aynı adlı romanından uyarlanan Uçurtmayı Vurmasınlar, listemizin en dokunaklı filmlerinden. Barış her “İnciii” diye seslendiğinde kendinize seslenilmiş gibi ona sarılmak , hapishane ahalisiyle beraber “çıkacak çıkacak af çıkacak” diye eğlenmek isteyecek ve soğuğunu içinizde hissettiğiniz duvarlar arasından uçurtmayı Barış’la birlikte gözleyeceksiniz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

40.Arabesk (1989) – Ertem Eğilmez

Türk sinemasının en güzel absürt komedisi, Ağa kızı Müjde’yle çocukluğundan beri tanıdığı tek aşkı Şener’in bir türlü kavuşamama hikâyesi, Ertem Eğilmez’in son filmi…Eğilmez, oğlunun asistanlığıyla hasta yatağından yönetmiş filmi; hatta çekimler sırasında filmin sahnelerini aratmayan olaylar da yaşanmış. Her izleyişte ayrı tat verir, her seferinde günlerce “Allah’ım kör et beni” diye gezdirir, gülmekten ağlatır ve tarafımızca şiddetle tavsiye edilir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

41.Ağır Roman (1996) – Mustafa Altıoklar

Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve döneminde çok ses getiren Ağır Roman için hikâyenin geçtiği Kolera Sokağı’nın destanı denebilir. Biz bu destanı fazla anlatmayalım ancak siz Okan Bayülgenli, Küçük İskenderli bu filmi izlemeden geçmeyin. En vurucu sahnede çalan Ağla Sevdam hususunda ise dikkatli olmanızı öneririz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

42.Tabutta Rövaşata (1996) – Derviş Zaim

Mahsun, Rumelihisarı’nda yaşayan, evsiz barksız, arabalara tutkulu, kendine özgü bir insandır. Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı balıkçı dostu Reis’in desteğiyle günlerini bir şekilde geçirir, geceleri bir süreliğine çaldığı arabalarda ısınır, gezer; Rumelihisarı’nın aslında esas sahibidir. 33. Antalya Film Festivali’nde en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kurgu ödüllerini alan filmin hikâyesi gerçek hayattan esinlenilerek yazılmış. Babazula’ya ait müziklerle Mahsun’un dünyasına dahil olmak isterseniz, Tabutta Rövaşata’yı izlemenizi öneririz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

43.Masumiyet (1997) – Zeki Demirkubuz

“Oğlum Bekir, dedim kendi kendime. Yolu yok, çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok. Kaderin böyle, yol belli. Ey başını, usul usul yürü şimdi. O gün bu gün usul usul yürüyorum işte…” O yolun bir bölümüne şahit olduğumuz, Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Güven Kıraç’ın oyunculuklarıyla taçlanan Masumiyet, Zeki Demirkubuz’un en önemli ve en izlenesi filmi.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

44.Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) – Ömer Vargı

“İnsan olmak yetmez, yetmiyor zaten, Superman Superman olmak lazım bazen!” Peki Superman olursak her şey çok güzel olacak mı? Cem Yılmaz’ın ilk sinema deneyimi olan ve Mazhar Alanson’la başrolleri paylaştığı film, birbirinden çok farklı iki kardeş olan Altan ve Nuri’nin hikâyesi. Mazhar Alanson imzalı müzikleri, insanın diline pelesenk olan replikleri ve insana Superman olmaya dair verdiği hevesle, güldürüyor, gülümsetiyor, güzelleştiriyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

45.Vizontele (2001) – Yılmaz Erdoğan&Ö. Faruk Sorak

“İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan…” Başka çaresi olmayan insanların diyarına başka dünyaları gösteren bambaşka bir alet gelir bir gün. Ama sanki bir anda yoktan var olmuş gibi öyle bir geliştir ki bu, Belediye Başkanı Nazmi ve elektrikli cihazlardan ilginç bir şekilde çok iyi anlayan Deli Emin dahi onunla ne yapacağını bilemez. Sonuçta vizontele, vizonteleliğini yapar yapmaya ama bir yandan da Türk sinemasının en dramatik, en çarpıcı bitişlerinden birine sebep olmuş olur. Komik sahneleriyle fazlasıyla güldüren, ama dramatik yönüyle de boğaza bir yumru oturtabilen Vizontele, Yılmaz Erdoğan’a ait senaryosu ve oyuncu kadrosuyla defalarca izlense de doyulamayacak filmlerden bir tanesi.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

46.Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004) – Ahmet Uluçay

Yönetmen Ahmet Uluçay’ın ilk sinema filmi olan ve kendi hayatından izler taşıyan film sinemaya tutkulu iki arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Biri karpuzcunun biri berberin yanında çırak olarak çalışan Recep ve Mehmet bir yandan çalışıp bir yandan da evlerinin ahırında projeksiyon makinesi yapmaya çalışırlar. Karpuz kabuğundan yaptıkları bu gemiyi ilerletmeye çalışırlarken, Recep bir de kendinden yaşça büyük Nihal’e aşık olunca gemi daha çok su almaya başlar. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, olmayacağını bile bile hayal ettiğiniz her şeyi izlerken aklınızdan şöyle bir geçirmenize neden olacak ve damağınızda güzel bir öykü okumuşsunuz tadı bırakacak.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

47.Vavien (2005) – Yağmur Taylan, Durul Taylan

Aile hayatını ve Anadolu’yu çok başarılı bir şekilde yansıtan Vavien’in senaryosu Engin Günaydın’a ait. Ayrıca, filmdeki tüm oyuncular performanslarıyla çıtayı fazlasıyla yukarı çekmişler. Bilmeyenler için bir de dipnotumuz var; vavien, bir lambayı iki ayrı noktadan açıp kapatmaya yarayan sistemin adı, elektrikçilikte kullanılan teknik bir terim.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

48.Dondurmam Gaymak (2006) – Yüksel Aksu

Muğla’nın bir sahil kasabasında motoruyla dondurma satan bir adamın hikâyesi; “Nasip dondurmaları, dondurmanın adı, gaymağın tadı.” Nasip’in, hazır dondurmalara karşı gelişi, başına gelenlere ve özellikle piyasaya karşı tatlı direnişi ve filmin samimiyeti için izlemeye değer.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

49.Beynelmilel (2006) – Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez

12 Eylül Darbesi’ni konu edinen bir film daha…Ancak bu defa hikâye oldukça trajikomik bir şekilde karşımıza çıkıyor. Senaryosu Sırrı Süreyya Önder’e ait filmi gülümseyerek izleyecek ve Özgü Namal’ın oyunculuğunu çok seveceksiniz. Ne kadar eğlenceli bir dille anlatsa da filmi komedi olarak değerlendirmek yanlış olur; verdiği mesajlarla ve özellikle de sonuyla, drama kayan sahnelerinde boğaza yumru oturtmayı da başarıyor zira. Son olarak, Özgü Namal’ın söylediği şu birkaç cümle, sevgiyi nasıl da güzel anlatıyor: “Şey, ben şey diyecektim. Ya nasıl desem; desem sana dert, demesem bana dert. Keşke biz seninle aynı evde olsaydık. O zaman ben sana sabahlara kadar kayıt yapardım. İşte sen de bana kitap okurdun. Öyle bilinçlenirdik.”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

50.Kader (2006) – Zeki Demirkubuz

Masumiyet’te katıldığımız yolun çok gerisine gidiyoruz bu defa, Bekir’in kaderinin başlangıcına. Zeki Demirkubuz bu filminde Uğur’la Bekir’in gençliğine ve hikayenin başlangıcına gidiyor. Bekir Uğur’un, Uğur’ Zagor’un, Zagor ise belanın peşini hiç bırakmıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

51. Yol Arkadaşım (Bedran Güzel)

Onur başarısız bir ilaç mümessilidir. Kurban Bayramı’na üç gün kala üç hedefi vardır; Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak, kovulduğu işini geri kazanmak ve ilk iki hedefi yol arkadaşı Şeref’e rağmen başarmak. Onur, hedeflerini gerçekleştirmek için bir telefon uygulamasıyla tanıştığı ve tek ortak noktaları gidecekleri istikamet olan Şeref ile birlikte eğlence ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.
Başrollerini Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Bedran Güzel üstleniyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

52.Rüzgarın Hatıraları (Özcan Alper)

Hükümete muhalif bir gazete çıkartan, gayrimüslüm yazar Aram’ın İstanbul’da küçük bir matbaası vardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de de artan yabancı düşmanlığı Aram’ı ve gazetesini bulur. Ödeyemeyeceği bir varlık vergisi yükümlülüğü ile arananlar listesine giren Aram, çareyi yakın arkadaşının yardımıyla kaçmakta bulur. Sovyet Gürcistan’ın sınırına gelmeden, Karadeniz ormanlarında saklanacak bir kulübe bulur. Burada sınıra geçeceği günleri sabırla beklerken, sürgünde yazmaya ve geçmişini unutmamak için çizmeye devam eder. Bu sürgün hiç bitmeyecek gibidir…

Filmleriyle yurt içi ve yurt dışı pek çok ödüle imza atan yönetmen ve senarist Özcan Alper’in üçüncü uzun metrajlı sinema filmi olan Rüzgarın Hatıraları’nda daha önce Sonbahar filminde de beraber çalıştıkları Onur Saylak’ın yanı sıra Tuba Büyüküstün, Sofya Khandemirova, Ebru Özkan, Mustafa Uğurlu ve Murat Daltaban gibi isimler yer alıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

53.Pandora’nın Kutusu (2008) – Yeşim Ustaoğlu

Pandora’nın kutusundan ne çıkar; kötülük mü, geçmiş mi, aile mi, yalnızlık mı? Belki de bir başkası, kutuya neyi hapsettiyseniz o çıkar. Bu filmde de bir ailenin yabancılaşan, yalnızlaşan ve gittikçe sıkışan insanlık halleri çıkıyor kutudan, hem de muhteşem oyuncularla. Yeşim Ustaoğlu ve yazar Sema Kaygusuz’un kaleminden, hikâyeye dahil olmaya son derece değen, modern bir aile dramı.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

54.Beş Şehir (2009) – Onur Ünlü

Bu filmde herkes ölümle alay ediyor, ölümle savaşıyor, ölümle oyun oynuyor. Beş farklı karakteri ne birleştiriyor diye sorarsanız “bir ince pusuda” olmaları diyebiliriz. Şiir okuyanlar bilir ki “aşık adam sınanmaz.” Ama bu filmdeki herkes aşkla, yaşamla, ölümle sınanıp duruyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

55.Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) – Onur Ünlü

Hem fazlasıyla fantastik, hem oldukça dokunaklı bir film, tıpkı filmin hem süper güçlerle donanmış hem de fazlasıyla normal olan karakteri Cemal gibi. “Sen Aydınlatırsın Geceyi” aslında bir Shakespeare dizesi. Biraz Shakespeare biraz Ferdi Tayfur, biraz süper güç biraz da zayıflık içeren bu filmden sıradanı beklemeyin; ama belki de beklediğinizden de fazlasını bulursunuz.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

56.Yozgat Blues (2013) – Mahmut Fazıl Coşkun

Bir alışveriş merkezinin zemin katından Yozgat’a uzanan bir hikâye…İsmiyle bile baştan farkını ortaya koyan dramatik komedi filmi Yozgat Blues; ilginç karakterleri, kaliteli mizahı ve Ercan Kesal farkıyla, izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

57.Sarmaşık (2015) – Tolga Karaçelik

Armatörün iflas etmesiyle bir Türk gemisi Mısır açıklarında beklemek durumunda kalır. İlk bakışta sorunsuz işleyen bir düzen ve hiyerarşi varmış gibi gözükse de öylece duran bir gemide mekanizmaların işleyebilmesi çok da kolay değildir. Nitekim, yavaş yavaş hapishaneye dönen bu ortamda, ipler kopar, dengeler bozulur, sarmaşık baş gösterir ve havalar değişir. Tüm bunların yanında, Nadir Sarıbacak’ın hayat verdiği Cenk karakteri için bile izlemeye değer bir film Sarmaşık.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

58.Abluka (2015) – Emin Alper

Toronto ve Venedik film festivallerinde gösterilen, 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film seçilen Abluka, Emin Alper’in ikinci uzun metrajlı filmi. Hikâyenin çatısını uzun yıllar sonra hapisten şartlı tahliyeyle çıkan Kadir ve kardeşi Ahmet’in ilişkisi oluştursa da filme bir olaylar bütünü olarak bakmamak ve ablukayı kaldırıp politik şiddeti görmek gerekiyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

59.Babamın Kanatları (2016) – Kıvanç Sezer

Kıvanç Sezer’in ilk uzun metrajlı filmi pek çok noktaya değiniyor; işçiler, güvensiz çalışma koşulları, çarpık şehirleşme, bir yanda Van depremi, aile içi ilişkiler, amcayla yeğenin farklılığı…Tüm bunlar ise Menderes Samancılar’ın muhteşem oyunculuğuyla can verdiği babanın kanatları altında, bir baba kız ilişkisinde birleşiyor. Fazla göze sokmayan, dingin ve ironik anlatımıyla Babamın Kanatları, güncel filmler arasında izlemeye değer olanlardan.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

60.Kalandar Soğuğu (2016) – Mustafa Kara

Karadeniz’in bir dağ köyünde ailesiyle yaşayan ve birkaç hayvanıyla geçinen Mehmet’in çok büyük bir tutkusu vardır: bir gün mutlaka bulacağına olan inancıyla dağda maden aramak. İdealinin peşinden giden bir adam ailesiyle neler yaşar, toplum bunu anlar mı ve tüm bunlar bir dağ köyünde nasıl gelişir, tüm bu soruları irdeleyen çarpıcı ve samimi bir film Kalandar Soğuğu.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

61.İşe Yarar Bir Şey (2017) – Pelin Esmer

Başrollerini Başak Köklükaya, Öykü Karayel ve Yiğit Özşener’in paylaştığı Pelin Esmer imzalı filmde şair Leyla ve Canan’ın yolları bir trende kesişiyor ve hikâyenin sonrası adeta şiir gibi akıyor. Edebi bir zevk de alacağınız filmin senaryosunda Pelin Esmer’le birlikte, öyküleriyle yakından bildiğimiz bir ismin, Barış Bıçakçı’nın da imzası var. İçinden küçük bir kesit, belki neden izlemeliyim konusunda sizi ikna eder: “Baktım rüzgârsın sen, baktım çamaşır ipini zorluyorsun. Hepimizin derdi güzel yaşlanmak sevgilim, baktım bir kitabın sayfalarını çeviriyorsun. Ayağına terlik giy, bildiğimiz şeylerin taşında yalınayak geziyorsun.”

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

62.Ölümlü Dünya (2018) – Ali Atay

Haydarpaşa Garı’nda bir lokanta, Anadolu Tat 1071 ve nesillerdir bu lokantayı işleten bir aile, Mermer Ailesi. Lokantanın radyolarda çıkan tanıtıcı reklamına varana kadar her şey çok normal gözükse de onların aslında bütün hikâyeyi ortaya çıkaracak bir de sırları var. Sorgu sahnesi, Feyyaz Yiğit’in canlandırdığı Serbest karakteri ve her şeyden öte son zamanlarda çekilmiş güzel bir Türk komedisi izlemek için tercih edilebilir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

63. Sivas (2014) Yönetmen: Kaan Müjdeci

Oyuncular: Doğan İzci, Ozan Çelik

11 yaşındaki Aslan’ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu Ayşe’ye olan aşkıdır. Bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen Aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan Sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. Bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

64. Kış Uykusu (2014) Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ

Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

65. Kar Korsanları (2015) Yönetmen: Faruk Hacıhafızoğlu

Oyuncular: Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç

1981 yılında geçen film, 1980 darbesi sonrasında Kars’ta yaşanan bir hikayeyi ele alıyor. O dönem aylarca karla kaplı olan bölgede darbenin getirdiği birçok sorunun yanı sıra kömür bulmak da imkansızdır. Kömür yalnızca imtiyazlı kişilerin ve bazı devlet kurumlarının ulaşabildiği bir nimet niteliğindedir. Yakın üç arkadaş olan Serhat, Gürbüz ve İbo darbenin ardından gelen karne tatilinde oyun oynamak yerine kömür aramaya başlayacaktır. En temel ihtiyaçlarından biri olan ısınma ihtiyacı için verecekleri bu mücadele çocukluklarını şekillendirecek bir dayanışma hikayesine dönüşecektir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

66. Koca Dünya (2016)  Yönetmen: Reha Erdem

Oyuncular: Ecem Uzun, Berke Karaer, Hakan Çimenser

Ali ile Zuhal yetimhanede tarafından büyütülen, henüz hayatın başında iki gençtir. Birbirlerini kardeş bellemişlerdir; öyle öğretilmiştir. Ama kardeş olmasalar bile geçen zaman ve sahipsizlikleri onları kardeş gibi birbirlerine bağlamıştır. Bir gün Zuhal’i zorla Ali’den koparırlar. Ali, ne pahasına olursa olsun Zuhal’i içine çekildiği dünyadan kurtarmaya kararlıdır. Peki bu iki genç insan vahşi medeniyetten uzakta hayatta kalmayı başarabilecekler midir?

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

67. Dağ (2016) Yönetmen: Alper Çağlar

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Ahu Türkpençe, Murat Arkın

Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş Oğuz ve Bekir, 6 yıl sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılır. Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

68. Tereddüt (2016)Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Funda Eryiğit, Mehmet Kurtuluş, Ecem Uzun

İstanbullu genç bir kadın psikiyatrist, tayinle geldiği ama şehre çok da uzak olmayan bir taşra kasabasında mecburi göreve başlar. Hafta çi görevine kasabada devam ederken, hafta sonları da İstanbul’daki evine gelir. Çekici kocası Cem ile dışarıdan kusursuz gibi görünen bir evlilik sürdürmektedir; ama içten içe ters giden bir şeylerin olduğunu hisseder… Öte yandan bir gün hastaneye getirilen küçük yaşta bir kadın hasta olan Elmas ile ilişkisi Şehnaz’a bambaşka bir kapı açarken, akli dengesini yitirmek üzere olan Elmas da Şehnaz’ın yardımıyla ruhundaki düğümleri bir bir çözecektir.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

69. Çanakkale 1915 Yönetmen Yeşim Sezgin

Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır yenilgilerle 20. yüzyılın başları Osmanlı Devleti için çok büyük maddi ve manevi kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, eziyet gören Osmanlı tebaası Anadolu’ya göç etmeye başlamış, Osmanlı orduda büyük kayıplar yaşamıştır. 1914’te 1.Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Osmanlı’nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar.
Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır.
Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)’a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal’in komutanısına atandığı yeni kurulan 19. Tümen’e katılırlar. Öte yandan Çanakkale Boğazı’nın savunmasından sorumlu Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

70. Son Mektup Yönetmen Özhan Eren

Tayyareci Yüzbaşı Salih Ekrem I. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak Çanakkale cephesine gider. savaşın çetin koşulları altında askerlerin hayatta kalması için mücadele veren Nihal Hemşire ile burada tanışır. Salih Ekrem ve Nihal zorlu şartlar altında, bir de Fuat adından kimsesiz bir çocuğu sahiplenirler. İngilizler tarafından gelen bir hava baskınında Salih Yüzbaşı sayesinde kurtulan “Küçük Gazi Fuat”, yüzbaşı ve hemşirenin arasındaki ölümsüz sevdanın da şahidi olacaktır…

Çanakkale Deniz Zaferi hakkındaki Son Mektup, harp günlerinde yazılan ve uzun yıllar sonra adresine kavuşan bir mektubun çok duygusal hikayesini anlatıyor. Önceki filmi “120” ile yurtiçi ve dışında büyük övgüler alan ve milyon barajını aşan Özhan Eren, senaryosunu yazdığı ve yapım-yönetimini üstlendiği Son Mektup’ta savaşı ve savaşın perde arkasını çok duygusal bir dille anlatıyor. Son Mektup’ta Tayyareci Salih Ekrem Yüzbaşı’yı canlandıran Tansel Öngel ile Nihal Hemşire rolündeki Nesrin Cavadzade başrolleri üstleniyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

72.Çiçero Yönetmen Serdar Akar

Çiçero, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasında etkin payı olan casus Çiçero’nun savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını konu ediyor. İlyas Bazna, 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. İçeriden birçok bilgiye ulaşabilen Bazna, Almanlar için casusluk yapmaya başlar ve kendisine “Çiçero” kod adı verilir. İlyas Bazna savaşın seyrini değiştirmesine rağmen T4 uygulamasıyla engellilerin gaz odalarına gitmelerine, iğneyle uyutulmalarına engel olamaz. İlyas Bazna’nın savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını beyaz perdeye yansıtacak olan filmin yönetmen koltuğunda Serdar Akar oturuyor.

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

73. Ailecek Şaşkınız -Yönetmen Selçuk Aydemir

Babasının şirketinin başına geçerek CEO’luk görevini üstlenen Ferhat şımarık bir adamdır. Hala çocuksu yapısıyla dikkat çeken Ferhat’ın sağ kolu ise onun çocukluk arkadaşı, şirketin finans müdürü Gökhan’dır. İkili çalışanlarına pek de nazik davranmamaktadır. Günün birinde şirket çalışanlarına yemek servisi için gittikleri bir restoranda, restoran sahibiyle dostluk kurarlar. Restoran sahibinin kızı Elif’e gönlünü kaptıran Ferhat, deliler gibi aşık olur. Ancak Elif narin ve saf bir genç kız değildir. Özel eğitimler ve üstün hizmetlerle dolu kariyeri, sert karakteri ve kıvrak zekası, Ferhat’ı bir hayli zorlayacaktır…

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

74. Gamonya: Hayaller Ülkesi Yönetmen Tuğçe Soysop

Gamonya: Hayaller Ülkesi, bilmediği bir dünyada zorlu bir mücadeleye girişen küçük bir çocuğun hikayesini konu ediyor. Mutsuz bir çocuk olan Umut, dedesi Ahmet ile birlikte yaşamaktadır. Dedesinin yaşadığı bir kaza, hayal kurmayı unutmuş bir çocuk olan Umut’un bilmediği bir dünya ile tanışmasına neden olur. Kaza sonucu fantastik bir dünya olan Gamonya’da yaşayan insanlarla tanışan Umut, burasının umutsuz çocuklara hayal ürettiğini öğrenir. Gamonya’da yaşayan insanların kendisinden yardım istemesi üzerine, kendisini sihirli bir maceranın ortasında bulan Umut, bu süreçte yeniden hayal kurmayı öğrenebilecek midir?

İzlenmesi gereken 75 harika Türk Filmi

75.Mucize 2 Aşk Yönetmen Mahsun Kırmızıgül

Engelli bir adam olan Aziz ile görücü usulü evlendiği karısı Mızgin, köyde yaşadıkları sorunlardan iyice bıkar. Kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen çift, Batı’da bir kasabaya gider. Ancak gittikleri kasabada da türlü sorunlarla karşılaşırlar. Çift, ne olursa olsun insanların önyargılarını aşıp, hayatta tutunmak için çabalar. Mızgin’e aşık olan Aziz, karısı için engellerinden kurtulmaya karar verir bu uğurda zorlu bir mücadeleye girişir. Aziz, Mahir öğretmen ve sinemacı Bahattin’in de desteği ile eşi için birçok mucizeyi gerçekleştirir. 2014 yapımı “Mucize” filminin devam halkası olan yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini bir kez daha Mahsun Kırmızıgül üstleniyor.

Haber Etiketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı